Dostupni linkovi

Lex specialis za nestale bebe


Ilustrativna fotografija
Ilustrativna fotografija

Devetog septembra istekao je rok koji je postavio državi Srbiji Sud za ljudska prava u Strazburu da pokrene mehanizme koji će omogućiti da hiljade roditelja saznaju istinu da li su njihove bebe koje su proglašene umrlim proteklih decenija u porodilištima, zapravo ukradene i prodane? Reč je o velikom skandalu koji je izbio na videlo 2002. godine, da bi se vremenom ispostavilo da takve sumnje ima tri i po hiljade roditelja. Rok je istekao, a država nije učinila ništa. Tek u utorak je beogradska grupa roditelja nestalih beba uspela da se sastane sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarom i da mu preda Nacrt zakona kojim se predvidja formiranje nezavisnog tela koje bi ispunilo obaveze iz presude strazburškog suda.

Podsetimo, početkom dve hiljaditih, do javnosti su počele da stižu priče roditelja kao iz najstrašnijih horor filmova. Medju njima su i svedočenja Zorice Jovanović i Gorana Filipovića.

Jovanović: “Beba je ukradena odmah po porodjaju, 28. oktobra 1983. godine. Porodila sam se u Ćupriji. Pošto je bio porodjaj normalan, beba je normalno dojila, trebalo je da izadjem iz bolnice a veče pre toga je beba bila kod mene do posle 10 sati, normalno je spavala...da bi mi ujutro u 7.15 doktorka saopštila navodno da mi je dete umrlo. Govorili su: vi ste mladi, treba da još radjate, dete treba da ostane kod nas, da se vidi šta je uzrok što se sve ovo desilo, bićete obavešteni o svemu ...da bi na kraju na tom papiru pisalo: nije registrovana smrt.“

Filipović: “1998. godine dete je prebačeno iz Višegradske bolnice ( U Beogradu) u Institut za majku i dete da se izdrenira voda iz desnog plućnog krila. Beba je bila teška 4 ,4 kg, devojčica. Ujutro su mi rekli da je dete preminulo tokom noći. Kad sam tražio da je vidim, nije moglo, kad sam tražio da je sahranim, nemam na to pravo.. Mladi ste, imaćete dece, ostaviće to traume...itd itd..I onda kad krenete da češljate papire, da istražujete, onda dodjete do katastrofalnih podataka, da su na dokumentaciji zatečenoj u bolnici nemački pečati: isporučeno, preporučeno... da je na sahranu otišlo muško dete, umesto mog ženskog..“

Zorica Jovanović - Govorili su: vi ste mladi, treba da još radjate, dete treba da ostane kod nas, da se vidi šta je uzrok što se sve ovo desilo, bićete obavešteni o svemu ...da bi na kraju na tom papiru pisalo: nije registrovana smrt.“

Tako je počeo da se odmotava film i da se roditelji povezuju, kaže Goran Filipović.

„Beogradska grupa roditelja je 12 godina prikupila tone materijala koji dokazuju da je ovde po sredi vrlo, vrlo organizovan kriminal.“

Pošto domaće pravosudje nije ništa učunilo, grupa roditelja se obratila Sudu za ljudska prava u Strazburu.

Prošle godine Sud je utvrdio da je Zorici Jovanović povredjeno pravo na porodični život, država Srbija je obavezana da plati naknadu od 10 hiljada evra i sudske troškove. Država je imala rok od godinu dana, koji je istekao 9. septembra, da odgovori majci šta je sa njenom bebom i da utvrdi mehanizme kako bi se pokrenuo postupak za rasvetljavanje sudbine još 100 beba čiji su se roditelji takodje obratili sudu u Strazburu- kaže advokatica Dragica Govedarica koju smo pitali šta je od toga Srbija do sada učinila:

„Delimično je izvršena presuda isplatom nematerijalne štete i sudskih trškova. Ali, ni Zorica Jovanović ni ja do danas nismo dobile odgovor, ni pismeni niti usmeni, o stvarnoj sudbini njenog deteta. Ono što je bitno istaći je da je Sud u Strazburu za druge roditelje odložio razmatranje njihovih istih ili sličnih slučajeva tzv nestalih beba ostavljajući rok državi od godinu dana da to reši. Pošto je taj rok istekao 9.septembra ove godine, roditelji me već zovu i upućuju pismene podneske sa zahtevom da se nastavi sudjenje u Strazburu u njihovim predmetima.“

Zorica Jovanović, koja je dobila presudu u Strazburu, i dalje čeka da sazna šta je sa njenim detetom rodjenim davne 1983. godine. Njoj se od marta prošle godine, kada je izrečena presuda, niko u Srbiji nije obratio. Ipak, ona kaže:

„Ja se nadam ipak u ovu našu državu, pošto je članica medjunaordnog suda u Strazburu da će da ispoštuje ono što je sud donio.“

Više od sto tužbi, dakle, nalazi se u Strazburu i one se mogu ovih dana aktivirati, medjutim, još hiljade roditelja u Srbiji čeka odgovor na pitanje šta se dogodilo sa njihovim bebama.

Šta sadrži predloženi Nacrt zakona koji treba da omogući istragu? Danilo Ćurčić, član pravnog ekspertskog tima koji je sačinio Nacrt:

„Predlaže se da komisiju fomira Skupština Srbije koja će imati posebne nadležnosti za istraživanje sudbine nestalih beba u porodilištima. Radi se o lex specialisu koji bi trebalo da reši pitanje implementacije presude Jovanović protiv Srbije.“

Otac nestale bebe Goran Filipović kaže da je dogovoreno da se iduće nedelje roditelji sastanu sa trojicom ministra, uz ministra zdravlja i sa ministrom pravde i policije.

„Ono što nama daje nadu, to je da je i ministar Lončar i Ministarstvo zdravlja pokazalo dobru volju da se ovaj problem konačno reši. I da ćemo mi , beogradska grupa roditelja, pokrenuti ovim zakonom potreban mehanizam.“

XS
SM
MD
LG