Dostupni linkovi

Dodjela Oskara: Od Zapadne obale do Hollywooda


Statua Oskara spremna za dodjelu
Statua Oskara spremna za dodjelu
Autor: Kevin Connolly, BBC, prevela: Ena Stevanović

Svi smo se već navikli na blještave rituale vezane uz dodjelu Oskara. Ovog mjeseca
će se stvarati reputacije, komentirati će se kreacije na crvenom tepihu i šikljati će
zahvale. Međutim, ovogodišnja dodjela će se razlikovati od prethodnih barem u
jednom važnom aspektu- ponuditi će glavnu ulogu mirovnom procesu na Bliskom
Istoku.

Dva filma koja su ove godine nominirana za Oskara za najbolji dokumentarac se bave
pitanjima Izraela i Palestine.Ova dva filma pričaju priču na vrlo različit način. U filmu "Pet slomljenih kamera" pratimo život palestinskog seljaka Emada Burnata koji svake sedmice protestira protiv gradnje izraelske barijere koja prolazi kroz Bilin u okupiranom području Zapadne obale.

VIDEO: Trejler za film "Pet slomljenih kamera"


Kada sam ga posjetio u njegovoj kući, pokazao mi je o kakvim slomljenim kamerama
se radi. Još uvijek se sjeća u detalje kako su izraelski vojnici i naoružani jevrejski doseljenici razbili svaku od njih. Najupečatljivija je ona koja ima čahuru metka ukliještenu između objektiva i kućišta.

Ova kamera mi je sigurno spasila život,“ rekao mi je.

Živjeti u poricanju

Drugi film sa Bliskog Istoka koji je nominiran u kategoriji za najbolji dokumentarac je film "Vratari" koji priča gotovo istu priču o izraelskoj okupaciji Zapadne obale rijeke
Jordan, ali iz drugačije perspektive. Film sadrži nekoliko zapanjujuće realnih snimaka, ali njegova vrijednost je u tome što sadrži intervjue sa svakim živućim bivšim šefom Izraelske sigurnosne agencije Shin Bet.

Oni izgledaju kao pragmatična skupina muškaraca koja je fleksibilnija i kreativnija od mnogih političara koje savjetuju. U jednom trenutku jedan od njih čak izjavljuje da postajete malo više ljevičari kako starite.

Reditelj filma Dror Moreh kaže da je zanimljivo da su dva filma o Izraelu i Palestini nominirana za Oskara i to u vrijeme kada je mirovni proces između njih gotovo na samrti. Moreh smatra da njegov film daje snažan pečat u vrijeme kada pitanje odnosa sa Palestinom ne zauzima dovoljno emotivne ni političke energije u Izraelu.

„Smatram da se izraelska javnost ne bavi pitanjem izraelsko-palestinskog sukoba jer svi živimo u poricanju,“ kaže Moreh. „Mislim da nominacija pokazuje da je međunarodna zajednica, ili recimo oni koji su glasali za Oskara, mnogo zainteresiraniji za izraelsko-palestinski sukob nego ljudi koji žive ovdje. Mislim da je to žalosno i da se to mora promijeniti,“ dodaje Moreh.

Emad Burnat, čiji film je snimljen u suradnji sa izraelskim rediteljem Guyem Davidijem, se također nada da će njegov film nešto promijeniti u političkom životu na Bliskom Istoku. On naravno sanja o tome da će osvojiti Oskara, ali smatra da i nominacija predstavlja trijumf za palestinski narod.

„Mislim da je ovo politička pobjeda za palestinsku situaciju i palestinsko pitanje,“ kaže Burnat.

„Ovo je priča o mom životu i o situaciji u Palestini. Smatram da je ova priča promijenila mnoge i nadam se da će film utjecati na još više ljudi.“

Filmska umjetnost naravno ima moć da promijeni naš način gledanja na svijet. Ekipe filma "Vratari" i "Pet slomljenih kamera" se nadaju da će promijeniti način na koji ljudi
vide sukob između Izraela i Palestine.

Vakum

Raya Morag, filmski predavač na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalemu ne vidi paradoks u tome što su se ovi filmovi pojavili baš u vrijeme kada je mirovni proces u beživotnom stanju. Ona ovo smatra jednostavnim primjerom kada umjetnici ispune
vakum koji su ostavili političari.

Ona se također nada da će ovi dokumentarci utjecati na donositelje odluka iako je izraelski premijer Benjamin Natanjahu navodno rekao da neće gledati film "Vratari".
On je izjavio da neće gledati film,“ kaže prof.Morag. „Ali ja sam ubijeđena da će ga podići u nekoj videoteci i odgledati ga vrlo polako i potajno.“

VIDEO: Trejler za film "Vratari"


Šta god neko mislio o filmu "Vratari" kao umjetničkom djelu, izvanredan je uspjeh ako
ništa to što su ovi visoki obavještajni dužnosnici natjerani da govore tako otvoreno. Na pitanje smatra li da bi takva tehnika bila moguća u Sjedinjenim Državama ili
Velikoj Britaniji Dror Moreh se samo nasmijao.

„Kada sam došao na ideju da razgovaram sa šest šefova Shin Bet-a rekli su mi da sam poludio, da niko neće doći, da niko neće htjeti govoriti, ali uspjelo je,“ kaže
Moreh. „Predlažem vam da se obratiti šefovima MI5 i da pokušate...možda ih niko do sada nije pitao,“ dodaje.

Razgovarao sam s g.Morehom u Tel Avivu prije nego što sam krenuo na Zapadnu obalu da razgovaram sa Emadom Burnatom. Kratko je putovanje između ova dva mjesta, koja su odvojena jedno od drugog kao dva svijeta. I naravno, dalek je put od bilo kojeg od njih do Hollywood bulevara.

Čak i ako nijedan od njih ne osvoji Oskara za najbolji dokumentarac, oba filma su već uspjela u onome u čemu političari nisu i učinila da čitav svijet ponovo počne govoriti
o Izraelu i Palestini.
XS
SM
MD
LG