Dostupni linkovi

Biti porodilja u FBiH


Trudnica, ilustrativna fotografija
Trudnica, ilustrativna fotografija

Udruženje „Žene ženama“ u partnerstvu sa organizacijama civilnog društva iz nekoliko bh. gradova pokrenulo je kampanju kojom žele skrenuti pažnju na diskriminaciju porodilja u Federaciji BiH. Njihova prava i naknade trenutno ovise, između ostalog, od toga u kojem kantonu žive.

Belma Šoljanin trudnica je i majka trogodišnje djevojčice te jedna od osnivačica Udruženja trudnica i mama Bosne i Hercegovine. Udruženje vodi i Facebook stranicu na koju im se svakodnevno javljaju trudnice i majke sa problemima i pitanjima vezanim za porodiljne naknade:

„U većini kantona nezaposlene porodilje imaju 100 KM poslije poroda i to je sve. Zaposlene su u nešto boljoj situaciji jer imaju svoje poslodavce koji se brinu za to. U nekim kantonima uopšte nemate porodiljske naknade, a čak 47 posto porodilja na nivou Federacije nema nikakvu naknadu. Bukvalno nikakvu. Tako da, nije to neki podsticaj za rađanje.“

Velike troškove pri dolasku djeteta najvećim dijelom snose roditelji, nastavlja Belma Šoljanin:

„Olakšanje je ako beba doji jer je AD hrana jako skupa. Veliki su izdaci i za pelene, između ostalog. Tu su razni životni troškovi, nisu samo pelene i hrana, bebi razne potrepštine trebaju.“

Ciljevi kampanje „Nediskriminacija porodilja u FBiH“ su donošenje nove regulative o porodiljnim naknadama na federalnom nivou, kao i osnivanje obiteljskog fonda iz kojeg će se isplaćivati naknade.

Dijana Šehić iz udruženja „Prava za sve“ navodi neke od prijedloga:

„Za zaposlene majke porodilje prijedlog bi išao da se isplati naknada u iznosu od dvije trećine od zarađene plate u prethodnom periodu. To je u skladu sa preporukama ombudsmana, koja glasi u iznosu od 66 posto ostvarene plate. Za nezaposlenu majku porodilju prijedlog bi bio da ide prosječna plata Federacije iz federalnog budžeta, odnosno prosječna plaća u kantonu, ako se isplata vrši iz kantonalnog budžeta.“

Podršku izjednačavanju prava porodilja dala je i Vesna Švancer, dopredsjedateljica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH:

„Sljedeća obaveza Parlamenta FBiH je donošenje Zakona o zaštiti porodice sa djecom na federalnom nivou, mjera koju vlada preduzima, u kojem garantira prava porodilja u okviru naturalne, demokratske politike i zaštitu porodica sa djecom u svim kantonima. Znači eliminacija diskriminacije porodilja po različitim osnovama.“

U okviru kampanje u utorak, na 8. mart, planiran je i susret porodilja i majki sa djecom ispred Parlamenta Federacije u Sarajevu, te kantonalnih skupština u nekoliko gradova u Federaciji.

  • Slika 16x9

    Ivana Bilić

    Diplomirala žurnalistiku na Filozofskom fakultetu u Tuzli. Na Radiju Slobodna Europa radi od prosinca 2013. godine kao novinar-reporter za radijski program i magazin TV Liberty.

XS
SM
MD
LG