Dostupni linkovi

HONG KONG


Zemlje cclanice Svetske trgovinske organizacije postigle su u nedelju dogovor o ukidanju pojedinih prepreka u svetskoj trgovini, ccime su se za jedan korak priblizzile obavezujuchem ugovoru o liberalizaciji globalne trgovine.
Predvidjeno je da che u oblasti trgovine poljoprivrednim proizvodima bogate zemlje do 2013. godine ukinuti izvozne subvencije i ubrzati ukidanje drugih oblika drzzavne pomochi poljoprivredi. Bogate zemlje su se obavezale da che bez dazzbina i ograniccenja u vidu kontingenata uvoziti najmanje 97 odsto proizvoda iz grupe takozvanih najmanje razvijenih zemalja, koje che dobiti i odredjene naknade kako bi liberalizirale svoje trzzissta. Sporazum je, posle ssest dana intenzivnih pregovora koji su povremeno bili na ivici sloma, prihvatilo svih 149 cclanica STO.
Predsedavajucci samita Svetske trgovinske organizacije Dzon Tsang.
"Oni kazzu da se uspessno pregovaranje mozze definisati tako da nijedna strana ne bude u potpunosti zadovoljna. No, imajucci u vidu mnogo primedbi ssefova delegacija, mozze se recci da je ovo bio veoma uspessan skup", rekao je Tsang.
Ipak, bez obzira na odredjen napredak, sporazum nije ispunio ambiciozne planove struccnjaka STO, koji su se nadali da che na ministarskom sastanku u Hongkongu biti usvojen paket detaljnih formula za smanjivanje poljoprivrednih i industrijskih subvencija i tarifa. Kao krajnji rok za definisanje takvih detaljnih pravila odredjen je 30. april 2006. godine, a usvajanje detaljnog plana jedan je od uslova za planirano usvajanje globalnog trgovinskog ugovora do kraja naredne godine.
Prethodni sastanak STO, 2003. godine u Kankunu u Meksiku, propao je upravo zbog razmimoilazzenja oko trgovine poljoprivrednim proizvodima, ssto je uccinilo da takozvana runda pregovora iz Dohe, pokrenuta 2001. godine u Kataru, kasni dve godine za planiranim rasporedom. Sastanak ministara trgovine STO u Hongkongu obelezzile su proteklih dana masovne demonstracije, koje su kulminirale tokom vikenda sukobom demonstranata i policije u kojem je povredjeno nekoliko desetina ljudi.
XS
SM
MD
LG