Dostupni linkovi

Umjesto novca, bezvrijedni papir


Procjenjuje se da knjižice s teško stečenim devizama posjeduje skoro 120 000 ljudi. Iznos – upućeni kažu - dostiže vrtoglavih milijardu i po eura.

„Za deset godina ništa ne poduzimaju, ni jedne jedine marke! Umiju tražit' svojih deset maraka ako nisi platio komunalije, a mojih sto hiljada maraka leži na banci i nikom ništa!“

„Bio sam u Njemačkoj 32 godine, radio, postao invalid rada, špar'o u svojoj zemlji, donio u svoju zemlju, u Jugobanku i Privrednu banku Sarajevo, i do danas ne dobijam ništa. Jel' to pošteno?“

Zakonima entiteta i Distrikta Brčko, kojima je regulisan način isplate unutrašnjeg duga, a time i devizne štednje, predvidjeno je da se manji dio ušteđevine isplati u novcu, a veći u obveznicama, sa rokom otplate od čak 50 godina.

Fra Gabrijel Mioč iznosi nezadovoljstvo štediša Hercegovine:

„Ne mogu razumjeti da moja država jednostavno, ne da me prezire, nego me doslovce gazi. Za moje pravo. To je moje vlasništvo. Ako ona može moje vlasništvo pretvoriti u papir, bezvrijedni, pretvoriće mi i glavu. Stid me je, vjerujte mi. Sve države, sve republike su to riješile, samo se ova jadna BiH muči s ovim bez razloga.“

Hase Vojić, Udruženje štediša Unsko-sanskog kantona:

„Pa ko će biti pedeset godina živ? Samo jednostavno prevare štediše i izdaju mu komad papira. Znači, za jedan papir dobiju štediše drugi, a od novaca nigdje ni jedne riječi.“

Ustavni sud BiH, a prije njega i Federacije, zakonske odredbe o vraćanju ušteđevine putem obveznica proglasio je neustavnim. Predsjednik Udruženja štediša u BiH i dijaspori, Svetozar Nišić, kaže:

„I ja se nadam, da ovo što je Ustavni sud donio, da je i konačno, da se ovdje krše ljudska prava, a to je osnovno pravo čovjeka na njegovu sopstvenu imovinu i to ne samo bilo kakvu imovinu, nego imovinu koja je čista kao sunce, koja je teško zarađena, ljudi su štedili radeći po čitavom svijetu.“

Odluka Ustavnog suda BiH nalaže donošenje državnog zakona o staroj deviznoj štednji u roku od tri mjeseca. U Ministarstvu finansija FBiH smatraju da je to najbolje rješenje za dugogodišnje probleme. Pomoćnik ministra Tihomir Ćurak:

„Nas odluke Ustavnih sudova praktično nisu iznenadile, mi smo ih očekivali. Očito je zakon pisan u određeno vrijeme, vjerovatno pod pritiskom međunarodne zajednice, i očekivali smo da će odredbe tog zakona, pa i ako nismo očekivali da će u cijelom obimu, to što se odnosi na staru deviznu štednju, biti proglašeno neustavnim. Praktično se na nivou države pokrenula aktivnost oko donošenja novog zakona koji bi sadržavao sve one kvalifikacije koje podržavaju ljudska prava vlasnika stare devizne štednje.“

Međutim, kod građana najviše nedoumice izaziva proces verifikcije stare devizne štednje na koji su pozvala nadležna ministarstva entitetskih vlada i Brčko Distrikta. Tihomir Ćurak kaže da se taj proces neće prekidati:

„Nema ni pravne ni tehničke pretpostavke da se prekine proces verifikacije.“

Svetozar Nišić ima drugačije mišljenje:

„Oni rade nelegalno jer je Ustavni sud to proglasio neustavnim.“

Štediše, kojima je praktično oduzeta njihova imovina, malo kome vjeruju
i na brojnim protestima iskazali su svoje nezadovoljstvo:

„Ja sam petnaest godina radio u tuđem svijetu, nemam cipela na nogama, kako se kaže.“

„Naš je novac odnešen u Sloveniju, a oni su ga oročili u Svjetskoj banci i svake godine uzimaju ogromnu dobit. Na naš novac.“
XS
SM
MD
LG