Dostupni linkovi

Izdvajanje bi najviše štetilo Srbima


Poslednjih dana učestali su susreti između zvaničnika Srbije i Republike Srpske. Nakon predsednika Republike Srpske, u Beogradu je boravila i delegacija ministara ovog entiteta, a poseta premijera Srbije Vojislava Koštunice Republici Srpskoj je pre dva dana otkazana zbog, prema navodima medija, magle na banjalučkom aerodromu, a prema vladinoj Kancelariji za medije, zbog sastanka Vlade. Ta kancelarija je saopštila, kako prenose beogradski mediji, da će do posete doći vrlo brzo.

Iz bliskog okruženja premijera, kao ni predsednika Srbije, nije bilo moguće dobiti komentar natpisa u medijima da učestali susreti zvaničnika Beograda i Banjaluke nisu slučajni, te o navodnom postojanju opcije koja bi ideju o nezavisnom Kosovu suprotstavila zahtevu o izdvajanju Republike Srpske iz Bosne i Hercegovine. Većina sagovornika na ovu temu nije bila dostupna, što možda govori da su u toku dogovori oko strategije za predstojeće pregovore oko statusa Kosova. Sagovornici iz premijerove stranke sa kojima smo razgovarali nisu želeli da komentarišu uz objašnjenje da su ovakvi medijski natpisi nerealni i štetni. A lider novoformirane Liberalno-demokratske partije i nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Čedomir Jovanović, koji je predstavio plan za rešavanje konačnog statusa Kosova,"2K – teritorija za ravnopravnost", što podrazumeva da Srbija treba da prepusti svim građanima Kosova pravo upravljanja teritorijom na kojoj žive kroz konstruktivnost, odnosno ravnopravnost Srba i Albanaca, i konsensualnost, odnosno garanciju da neće biti samovolje većine, kaže da ideja o podeli BiH nije ni ostvariva, ni u interesu Srba u BiH:

"Ideja o podeli Bosne je ideja koja je poražena i to je konstatovano 1995. godine. Ideja o nekoj budućoj podeli Bosne nije u interesu Srba u Bosni i ona je neostvariva, jer su ti pozitivni procesi u Bosni daleko odmakli. Danas Bosna zaista ima karakteristike društva odnosno države koja se razvija, eto, između ostalog, i na jasnim cenama koje je plaćala u prošlosti za neku suprotnu ideju."

Povezivanje Kosova i Republike Srpske je nerealno i dovelo bi Beograd u vrlo lošu situaciju, kaže Nenad Đurđević, koordinator beogradskog Centra za nenasilni otpor i predstavnik za Srbiju i Crnu Goru projekta za etničke odnose:

"Da sa svojih nekih stavova koji su, tako da kažem, sa međunarodne politike vrlo čisti i utemeljeni u međunarodnom pravu, dolazi u jednu poziciju faktora nestabilnosti jer bilo kakvo ponovno pozivanje na 'prekrajanje' granica Bosne i Hercegovine i svih tih stvari dovodi do njene nestabilnosti i do pogoršanja pozicije zvaničnog Beograda, samim tim i kosovskih Srba u pregovorima. Tako da ja mislim da je svaka neka naznaka i paralelizam u tom smislu jako loš."

*****

Kako u RS-u komentarišu navode srbijanskih medija o tajnim sastancima sa temom razmene teritorija Kosovo za RS?

Premijer Republike Srpske Pero Bukejlović demantuje ta pisanja i najavljuje skori dolazak Koštunice u Banjaluku:

„Posete koje su najavljene i koje se odvijaju između nas i Vlade Srbije su radi privredne saradnje. One nisu radi nekih političkih poteza ili saradnje na političkoj osnovi.“

No Bukejlović navodi i kako bi nezavisnost Kosova ipak mogla imati uticaja i na dešavanja u regionu:

„Kosovo je unutrašnja stvar Srbije i to bi tako trebalo da se tretira, ali smo očevici da se to tako ne tretira, jer smo mi očevici i u BiH da to nije samo stvar građana BiH. Svakako da ne možemo dati pravo nekome na samoopredelenje, a da u regionu ne razmišljamo da to pravo samoopredelenja može uticati na druge države iz ove regije.“

Gdje ima dima, ima i vatre, mišljenja je funkcioner Nove hrvatske inicijative, Tomislav Tomljanović:

„Indikator je da se malo češće sastaju u zadnje vrijeme. Ta opcija je otprilike bila na sceni, mada očigledno da se na tom planu nešto događa, mada ja sumnjam u takav razvoj događaja.“

Član glavnog odbora Stranke demokratske akcije, Tarik Sadović:

„Naravno, treba biti oprezan u cijeloj ovoj priči, jer još uvijek postoje usijane glave i u BiH, a i pogotovo u srbijanskom establišmentu, koje računaju i na takav razvoj događaja. Imamo snažna uvjeravanja, prije svega SAD i vodećih zemalja EU, da se pitanje statusa Kosova ni na koji način ne može povezati sa Republikom Srpskom, odnosno BiH“

Ministar inostranih poslova Bosne i Hercegovine, Mladen Ivanić, kazao je kako nije upoznat sa sadržajem susreta Čavića i Koštunice:

„Ja u takvoj vrsti razgovora, pravo da vam kažem, nisam učestvovao, a mislim da je pitanje Kosova nešto što će se rješavati duže vrijeme, da neće biti riješeno tako crno-bijelo, da će taj proces trajati.“

Profesor Pravnog fakulteta u Banjaluci, Ivan Šijaković, smatra da, iako ima kakvih tajnih pregovora, od njih neće biti ništa. Prije svega zato što je, kaže, Kosovo već faktički samostalna država:

„Mislim da srbijanska Vlada pokušava samo da oduži taj dan kada će se saopštiti svima da je to Kosovo nova država na Balkanu. E, sada, naravno, pošto se Republika Srpska našla prilično u neobranom grožđu jer se zahteva promena Ustava na osnovu koga se verovatno očekuje da će Republika Srpska izgubiti sadašnju poziciju, pa su se i jedna i druga našle u sličnoj situaciji, i onda možda pokušavaju međusobno da ukažu na taj problem, i što bi se reklo – da se drže ko davljenici za slamku.“

O svemu se oglasio i jedan od vinovnika navodnih tajnih pregovora. Dragan Čavić je u izjavi koju prenose „Nezavisne novine“ kazao kako ne radi sa Koštunicom na otcjepljenju Republike Srpske, te da je miješanje statusa Kosova i Republike Srpske najveća šteta za Srbe.
XS
SM
MD
LG