Dostupni linkovi

Podrška Washingtona kosovskim reformskim procesima


Sjedinjene Američke Države smatraju ovu godinu presudnom za odredjivanje konačnog statusa Kosova, izjavio je sinoć pred Odborom američkog Kongresa za vanjske odnose državni podtajnik Nicholas Burns. "Ovu izjavu treba shvatiti kao potvrdu odlučnosti Sjedinjenih Država da nastave podršku procesu koji će prethoditi pregovorima o konačnom statusu Kosova", kaže u razgovoru za naš radio voditelj Misije Ujedinjenih naroda u pokrajini (UNMIK), Soren Jessen-Petersen.

Robert MCMAHON – Vlado AZINOVIĆ

Americki drzavni podtajnik Nicholas Burns izjavio je sinoc da je 2005. godina odluke za Kosovo i da konacni status mora biti utemeljen na visenacionalnom karakteru pokrajine i uz punu zastitu ljudskih prava, ukljucujuci i pravo izbjeglih i raseljenih na povratak. Burns je pred kongresnim odborom takodjer kazao kako ce u odredjivanju konacnog statusa Kosova, Washington sudjelovati u okviru Ujedinjenih naroda i Kontaktne skupine, zajedno Velikom Britanijom, Francuskom, Italijom, Rusijom i Njemackom.

Poziv Sjedinjenih Drzava na ubrzanje procesa koji ce dovesti do odredjenja konacnog statusa Kosova, dobrodosao je poticaj reformskim procesima u pokrajini, kaze za Radio Slobodna Evropa, voditelj Misije Ujedinjenih naroda na Kosovu, (UNMIK) Soren Jessen-Petersen:

“Bilo kakve sumnje o spremnosti Amerike da ostane angazirana mogle bi stvoriti problem. No, sada su te sumnje potpuno otklonjene. Ovaj istup salje snaznu poruku cijeloj regiji i kao takav je vrlo koristan", rekao je Jessen-Petersen.

Sef UNMIK-a takodjer kaze kako ce iduce sedmice, na sjednici Vijeca sigurnosti, izvijestiti o napretku koji su celnici kosovskih Albanaca postigli u posljednja tri mjeseca, osobito u unapredjenju sigurnosnih prilika u pokrajini, ali i upozoriti na jos uvijek nedovoljan povratak manjinskih naroda na Kosovo.

“Nijedan od takozvanih prioritetnih standarda nije jos u potpunosti proveden i jos uvijek ima nekih nedostataka. Zbog toga bi kosovske vlasti u iducih nekoliko mjeseci trebale intenzivno raditi, posebno na ohrabrivanju povratnika i unapredjenju slobode kretanja u dijelovima pokrajine gdje je to jos uvijek problem.”

Soren Jessen-Petersen vjeruje da kosovski celnici nisu do sada proveli ocekivani stupanj decentralizacije vlasti. Vjeruje se da bi prebacivanje nadleznosti u domenima zdravstva, obrazovanja i sigurnosti na lokalne vlasti, omogucilo da kosovski Srbi i pripradnici ostalih manjinskih naroda preuzmu znacajniju ulogu u pokrajini i osiguraju ostvarivanje svojih prava.

Sjedinjene Drzave su najavile da ce traziti od kosovskih vlasti znajcajniji pomak na tom planu, ali i da ce se zauzeti za okoncanje paralelnih drzavnih struktura koje u mjestima poput Kosovske Mitrovice sponzorira vlada u Beogradu. To su vrlo vazni komentari, kaze Soren Jessen-Petersen:

“Kada Amerikanci salju jasne poruke, Albanci slusaju. Vrlo tijesno suradjujem na terenu sa svim clanovima Kontaktne skupine, ali znam iz iskustva da kad god Amerikanci jasno istaknu neki zahtjev, naprimjer da se pokrene proces decentralizacije, Albanci uvijek poslusaju,” kaze Jessen-Petersen. On takodjer vjeruje kako ce unatoc, skpeticizmu nekih krugova u Americi i na Kosovu, Rusija imati konstruktivnu ulogu u procesima u pokrajini.

“Mislim da bi se moglo reci kako je Rusija do sada izrazavala nesto vise sumnji prema napretku koji se postize u pokrajini, ali je na istom kursu kao i sve ostale clanice Kontaktne skupine", kaze Jessen-Petersen.

Nakon posljednje serije konzultacija o Kosovu koje ce se okoncati iduce sedmice na sjednici Vijeca sigurnosti, ocekuje se kako ce glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan zatraziti od norveskog diplomata Kai Eidea da, kada dodje vrijeme, da konacan sud o tome kada ce sve biti spremno za pocetak razgovora o konacnom statusu Kosova.
XS
SM
MD
LG