Dostupni linkovi

Bez pregovora sa Srbijom o nezavisnosti


U medijima je poslednje vreme bilo spekulacija i razlicitih nepreciznih interpretacija pozicije predsednika Kosova Ibrahima Rugove oko zaokruzivanja procesa nezavisnosti, kaze njegov porparol Muhamet Hamiti isticuci da pozicija predsednika Rugove ostaje nepromenjena: za nezavisno i suvereno Kosovo, bez potrebe da o tome bude prethodnih pregovora sa Srbijom.

“Kosovo se nijednim medjunarodnim dokumentom ne smatra delom Srbije, zato se ne moze govoriti o unilateralnom odvajanju od Srbije vec samo o zavrsetku procesa da Kosovo postane zasebna drzava”, kaze Hamiti.

Slican stav prenosi i politicki savetnik predsednika Skupstine Kosova, Ramush Tahiri. On kaze da ce se sadasnji proces standarda zaokruziti nezavisnoscu Kosova, sto ce se , prema njemu, postici u saradnji sa medjunarodnom zajednicom.

“Odredjen je jedan unutrasnji raspored Kosova kako ce se izvrsiti integracija u evroatlanske strukture i sve ce se to okoncati izrazavanjem volje gradjana Kosova”, kaze Tahiri.

Istovremeno predstavnici institucije Kosova isticu da se ne ostavlja po strani izrada ustavnog dokumenta i izbor ostalih simbola Kosova, kao suverene zemlje. Prema Muihamet Hamitiju put do usvajanja ustava moze proci kroz dve faze.

“Prvo treba shvatiti da je posao na izradi Ustava Kosova deo institucionalnog delovanja Kosova za dan kada ce Kosovo biti drzava za sebe. Naravno predlog Ustava ce proci kroz redovne parlamentarne procedure u potrebnom vremenu. Njegovo usvajanje u demokratskoj porceduri treba gledati kao na posao koji se radi paralelno sa zaokruzivanjem statusa Kosova-nezavisnoscu, kao put za izradu osnovnog dokumenta drzave”, kaze Hamiti.

Sa druge strane profesor Riza Smaka, strucnjak za pravna pitanja kaze da donosenje Ustava sledi stvaranje drzave i vise je drugorazredno pitanje, u poredjenju sa aktom proglasenja ili priznavanja nezavisnosti jedne zemlje.

“Mi imamo pripremljen jedan predlog Ustava i to nije primarno pitanje, to se moze uraditi nakon donosenja odluke od odgovarajuceg organa, pretpostavljam Saveta bezbednosti, tako da se pitanje izrade Ustav ne treba uzeti kao pitanje trebamo li da radimo danas ili kasnije”, kaze prof. Smaka.

Institucije Kosova ne iskljucuju mogucnost organizovanja referenduma kao izraza volje naroda Kosova u cilju zaokruzivanja procesa punom nezavisnoscu Kosova.
XS
SM
MD
LG