Dostupni linkovi

Zašto još nije uhvaćen bin Laden?


"Nedavno smo saznali da je Osama bin Laden trazio od svog saveznika u Iraku Abu Musaba al-Zarqawija da formira grupu koja ce izvoditi teroristicke napade van Iraka, ukljucujuci i teritoriju Sjedinjenih Drzava. Konstantno smo za ledjima bin Ladenu, odrzavamo pritisak zbog kojeg on mora stalno da se krije. A Zarqawiju je sada jasno da koalicija i iracke trupe neumorno tragaju i za njim", rekao je Bush.

Potraga za bin Ladenom do sada nije dala nikakve rezultate. Pre dva meseca pakistanski predsednik Pervez Mussharraf je izjavio da su nestali bilo kakvi tragovi koji bi upucivali na bin Ladenovo prisustvo u regionu, a general John Abizaid, koji predvodi americku ekipu u potrazi sa bin Ladenom, rekao je u Kongresu da uspeh te potrage uopste nije zagarantovan.

Kenneth Allard, penzionisani americki pukovnik koji je sluzio i kao obavestajni oficir, slaze se sa Abizaidom procenom, naglasavajuci da potraga za jednom individuom nije zadatak armije.

"Vojne snage se ne angazuju u hvatanju pojedinaca. Nas glavni zadatak je svrgavanje rezima". Lov na pojedince bi bilo kao traganje za zrnom peska, kad vam je cilj da podrijete temelj zgrade. Mi smo bolji u potkopavanju temelja, a uopste nismo uspesni u traganju za pojedinacnim zrnima peska u temelju".

Allard kaze da americke specijalne snage i paramilitarne jedinice CIA-e ucestvuju u potrazi za bin Ladenom. "Osim krajnje vanrednih situacija, te snage nisu trenirane da ucestvuju u odlucujucim bitkama, nego da preduzimaju misije kao sto je potraga za bin Ladenom".

"Ako bi bin Laden zaista bio uhvacen i ubijen, mnogi muslimani bi ga uramili kao martira, a ako bi prilikom hvatanja ostao ziv, na sudjenju bi imao sansu da se obrati i mobilizuje svoje sledbenike. U bilo kom scenariju", kaze Allard, "Amerikanci mogu ocekivati da ce bin Ladenovi sledbenici preduzeti osvetnicke teroristicke udare u Sjedinjenim Drzavama". Ipak, on smatra da su Sjedinjene Drzave i sada dovoljno ranjive i da nehvatanje bin Ladena nije opcija.

"Ja bih radije imao mrtvog Osamu, cak i po cenu da postane martir, nego zivog Osamu, zato sto je najsnaznija poruka koju on ziv salje svojim sledbenicima da je u stanju da prkosi Americi", ocenjuje Allard.

Nathan Brown, specijalista za Srednji Istok u Carnegie fondaciji za medjunarodni mir, ne deli to misljenje. On ukazuje na to da Sjednjinjene Drzave nisu samo u ratu protiv Al Qaide nego protiv mnogih grupa koje su u najboljem slucaju u veoma labavoj vezi sa bin Ladenovom organizacijom i koje sada mogu delovati autonomno, bez bin Ladena.

"Hvatanje i ubijanje bin Ladena nece okoncati problem koji on simbolizuje, jer mu je vec uspelo da njegovu misiju napada na zapadne ciljeve prihvati toliko razlicitih grupacija. Uopste nema dokaza da je bin Laden te skupine povezao u jedan jedini pokret, tako da njegovo odstranjivanje nece zaustaviti ono sto te grupe rade", kaze Nathan Brown, dodajuci da bi radije izbegao odgovor na pitanje da li bi po Sjedinjene Drzave bio bolji mrtav ili ziv bin Laden. Umesto toga kaze:

"Sudjenje bin Ladenu takodje pobudjuje mnoge teske dileme zato sto biste mu time dali platformu sa koje bi se obracao svojim sledbenicima, a on im se obraca veoma efektivno, tako da bi u izvesnom smislu, sudjenje Americi donelo i mnoge nezeljene efekte".

Brown ocenjuje da eventualno hvatanje bin Ladena ne bi imalo neke neposredne efekte, ono bi se dugorocno moglo isplatiti jer bi verovatno obeshrabrilo izvestan broj mladih mulimanskih muskaraca da se opredeljuju za militantne grupe.
XS
SM
MD
LG