Dostupni linkovi

Kamenica primer “jezika budućnosti”


Obucen u radnicko odelo, na kojem ima punon prasine od rada na popravci masina, Momcilo Simic, je zadovoljan sto, zajedno sa jos 39 njegovih sunarodnika i 40 Albanaca, radi u Fabrici gradjevinskog materijala u Kamenici.

“uslovi sada trenutno nisu losi, zadovoljavajuci su. Drugovi su stari sa kojima smo ranije bili pre 20 godina, tako da imamo saradnju i radimo, u dobrim smo odnosima, nema nikakvih problema”

Njegov kolega Begzat Kallaba, potvrdjuje ono sto je rekao Simic.

“Posao ide dobro, nemamo nikakvih problema, sa Srbima dobro zivimo, posebno u fabrici dobro saradjujemo sa njima”, kaze Kallaba.

Fabrika cigli, koja je mnogo puta od medjunarodnih predstavnika nazvana modelom gradjenja multietnicnosti pocela je sa radom 2003 godine i njen je menadzer Mustafë Borovci.

“Radnici su ovde 50 odsto Albanci i 50 odsto Srbi, to zbog mesta na kojem se nalazi fabrika, jer se ona nalazi izmedju sela u kojima zive Srbi i Albanci. Posao ide dobro, proizvodnja je bila dobra, odnosi medju radnicima su bili vrlo dobri i nismo imalim problema”, kaze Borovci, kojeg njegovi radnici nazivaju korektnim vlasnikom.

“Vlasnik ima razumevanja za obe strane, tako da posao ide dobro”, kaze Momcilo Simic.

To, dok cisti masine, potvrdjuje i mladi Bojan Ristic, iz sela Drenovac.

“Druga je godina, dobro je”.

Razlog uspeha i dobrih odnosa medju radnicima ove fabrike prema vlasniku Borovci je u cinjenici da je ovde u prvom redu rad i uspesnost provredjivanja.

“Mislim da mozemo da budemo primer, jer se mi rukovodimo jedino od ekonomskih principa i posao radimo kao takav. Sto sde tice drugih aspekata, ima ljudi koji su za to zaduzeni i placani”, kaze Borovci.

Predsednik opstine Kamenica, Shaip Surdulli, kaze kako nije samo ova fabrika organizacija koja predstavlja primer medjuetnicke tolerancije u Kamenici.

“Odnosi izmedju Albanaca i Srba, al ii Roma su vrlo dobri, nije bilo posebnih problema, vec dve godine nije se dogodio ni najmanji incident. Sve je u redu, oni su integrisani u Skupstinu opstine i opstinskoj admnistraciji, ali i dalje ima potrebe da se od strane UNMiK-a i institucija Kosova eliminisu neki paralelizmi, jer oni izazivaju nezadovoljstvo kod vecine gradjana”, kaze Surdulli.

Kamenica, prema misljenju predsednika Surdullija vec je pre dosta vremena ispunila jedan od glavnih standarda, slobodu kretanja.

“U potpunosti, mogu reci 100 odsto je ispunjena sloboda kretanja i upotreba srpskog jezika”, kaze Surdulli.

Kamenica je uvek ocenjivana kao grad u kojem bez tenzija zive sve nacionalne zajednice. To je potvrdio i Jessen Petersen, sef UNMiK-a tokom jucerasnje posete ovoj opstini i zatrazio da i drugi delovi Kosova iz toga izvuku pouku, posebno sever Kosova gde se, prema Jessenu Petersenu i dalje govori jezikom proslosti.
XS
SM
MD
LG