Dostupni linkovi

Do kraja godine manje multinacionalne snage


Predsjednik Iraka Gazi al-Javar procjenjuje da krajem godine moze poceti smanjivanje prisustva stranih trupa na tlu njegove zemlje. On upozorava da ce medjutim potrajati duze dok se domace snage sasvim ne osposobe za bezbjednosne zadatke:

“Ukoliko obuka i obnova irackih snaga i armije budu tekli po planu, mislim da cemo krajem godine biti svjedoci pocetka smanjivanja multinacionalnih snaga, ali ne njihovog kompletnog povlacenja.”

Americki drzavni sekretar Kondoliza Rajs smatra iracke izbore prekretnicom u vojnom angazmanu SAD. Uoci posjete Evropi i Bliskom istoku ona je istakla da su ovi izbori otvorili mogucnost da medjunarodna zajednica stane uz narod Iraka. Rajsova je odbacila kriticke glasove iz Kongresa da vec sada treba planirati povlacenje vise od 150 hiljada americkih vojnika.“ Prerano je da govorimo o izlaznoj strategiji “ kazala je sefica Stejt departmenta napomenuvsi da je zadatak americkih snaga da savjetuju i obucavaju iracke jedinice.

“Iracke snage su jos u razvoju, ali svi izvjestaji pokazuju da to napreduje i da te snage podrzavaju demokratske procese. Moramo dostici tacku kada se Iracani bore za svoju slobodu.”

Eksperti su, cini se, saglasni. Tobi Dodz specijalista u londonskom Institutu za strateske studije, procjenjuje da ce medjunarodne snage u Iraku biti neophodne jos najmanje pet godina, bez obzira sto americko prisustvo olaksava pobunjenicima da regrutuju nove pristalice.

“Situacija je veoma teska, jer bez stranih trupa zemlja bi brzo skliznula u haos i jos vece nasilje. Iako vecina stanovnistva ne zeli strane vojnike, njihovo povlacenje po mom misljenju ne bi bilo logicno za narednih 5 ili 6 godina. Strane trupe su dakle nuznost, ali i dio problema.”

Analiticar Marvin Kalb sa Harvardskog univerziteta: ”Ne mislim da americki predsjednik moze kazati kako ishod nedeljnih izbora omogucava povlacenje snaga SAD u roku od godinu, dvije, tri , cetiri. Mora se nastaviti sa sadasnjim kursom.”

Eksperti moraju biti pazljivi u procjeni uticaja izbora oslanjajuci se samo na nepotpune podatke o izlaznosti, kaze Tobi Dodz: “Na jugu i sjeveru Iraka sasvim jasno, odziv je bio veliki sto bi ako se ispravno tumaci moglo znaciti moralni mandat novoj vladi Iraka. Ona medjutim mora shvatiti da silom ne moze poraziti pobunjenike i treba pregovarati kako bi se predstavnici otudjenog dijela stanovnistva ukljucili u novu politicku strukturu.”

“Njujork Tajms” izvjestava u medjuvremenu da je komanda americkih snaga u Iraku odlucila da veci broj starjesina zaduzi za obuku irackih trupa. Ovakav potez smatra se dijelom strategije da se slabljenjem ofanzive protiv pobunjenika ostvari dugorocni cilj - osposobljavanje irackih snaga da brinu o bezbjednosti u zemlji.
XS
SM
MD
LG