Dostupni linkovi

Srbija utiče na tenzije na Kosovu


Poslednji nesrecni slucaj u Presevu, protesti tamo i ukupna retorika koja dolazi iz Beograda utice na stvaranje novih napetosti ne samo na Kosovu vec i regionu, kaze za nas program Naim Maloku, vojno politicki analiticar iz Pristine.

“Mislim da su to koraci i mere koje preduzima srpska politika i represivni mehanizmi u Srbiji, vojka, policija i sluzbe bezbednosti, da bi opravdali svoje najave da ce se na Kosovu dogoditi”vruce prolece”. U sustini to je njihova orijentacija za podizanje tenzija na Kosovu”, kaze Maloku.

Inace, od 1999. godine, od povlacenja njihovih snaga sa Kosova, Beogradu odgovaraju nemiri odnosno stvaranje tenzija na Kosovu, kaze Naim Maloku i dodaje

“Beogradu i Srbiji, odnosno sluzbenoj politici ne odgovara miran demokratski proces na Kosovu, ostvarivanje standarda i pocetak dijaloga o konacnom statusu Kosova. Srbija zna da u odnosima koji su sada na Kosovu, u mirnoj situaciji i procesima koji su u toku konacni status bio takav da ne bi odgovarao srpskoj politici”, kaze Maloku.

Bilo kakve tenzije u regionu, nema sumnje, negativno uticu na Kosovo. Kosovo se susrece sa socijalnim problemima, stagnacijom u razvoju Kosova. Cinjenica da Kosovo jos nema utvrdjen konacni politicki status utice na stanje na Kosovu kaze Maloku.

Od povlacenja srpskih vojnih i policijskih snaga sa Kosova postoji plan o njihovom nasilnom povratku, kaze Maloku komentarisuci jucerasnju izjavu direktora Balkanske incijative Instituta za mir u Vasingtronu Danijela Servera da ce srpski politicki i vojni vrh iskoristiti eventualne nemire na Kosovu da bi silom premestili svoje snage na sever Kosova.

“Mi znamo da srpska vojska nije promenila svoju politiku i unutrasnju organizacionu strukturu, vec je promenjena doktrina srpske vojske, koja predvidja povratak snaga na Kosovu. Od 1999 godine srpska vojska Kosovo smatra teritorijom koja je privremeno okupirana od jedne strane snage, u ovom slucaju to je KFOR-a. Takava ocena naravno biva pracena adekvatnim pripremama da se ta snaga ponovo vrati na teritoriji Kosova, koja je prema njima privremeno okupirana”.

Prema mom misljenju, kaze Maloku, Srbija na neki nacin kontrolise severni deo Kosova kroz javne ali i tajne mehanizme, kao sto su recimo cuvari mosta ili srpske tajne sluzbe koje tamo skoro legalno deluju.

“Ja mislim da bi eventualno otvoreno delovanje srpskih vojnih snaga na toj teritoriji moglo da izazove jedan novi izuzetno jak sukob ne samo Kosova i Srbije vec opstealbanski i srpski sukob, sto bi imalo dalekosezne posledice ne samo za Kosovo i Srbiju vec i region u celini”, kaze Maloku i istice kako ipak ne veruje da ce srpske snage imati smelosti da tako nesto ucine.

“Licno mislim da Srbija nece zapoceti jednu takvu avanturu, to su pretnje i pokusaji da se povecaju tenzije i da se te tenzije odrzavaju uvek napetima”, kaze Naim Maloku, isticuci da u svim procenama treba imati u vidu prisustvo medjunarodnih mirovnih snaga ciji je mandat obezbedjivanje sigurnosti na Kosovu.
XS
SM
MD
LG