Dostupni linkovi

Rođen 1,3–milijarditi Kinez


Godinama se stanovnistvo Kine priblizava broju od milijardu i 300 miliona. Kineski statisticari su izracunali da je pomenuta granica
dosegnuta bas danas 6. januara. Demografi kazu da je to pokazatelj dramaticnog uspjeha u ogranicavanju prirastaja stanovnistva. Karl Haub, strucnjak za demografiju iz Vasingtona:

“U Kini je 1950. godine bilo sestoro djece na jednu zenu, 1970. bilo je manje od petoro djece, a 1980. dva i po djeteta na jednu zenu. Danas je to 1.8 sto je znacajno smanjenje.”

Kineske vlasti lansirale su politiku jednog djeteta 1979. strahujuci da ce eksplozija stanovnistva izazvati masovnu glad. Nizom mjera vlada je stimulisala porodice sa jednim djetetom i kaznjavala one koji nisu postovali zvanicni kurs. Za samo 25 godina prirastaj stanovnistva je drasticno smanjen. To se podudarilo sa periodom snaznog ekonomskog uspona zemlje. Sto je najvaznije mnogi Kinezi su prihvatili veliku promjenu. U urbanim sredinama posebno, umjesto velike porodice cilj je veliki stedni ulog u banci.

Dejvid Osterhaut, novinar koji je pet godina radio u Sangaju, za nas program iznosi sljedece zapazanje:

“Posto mladi ljudi u Kini napreduju u smislu blagostanja, desava se nesto sto se desilo i na Zapadu, a to je zelja za manjom porodicom sto se uklapa u novi nacin zivota koji dikitra da se stedi za stan i ostale potrebe srednje klase, koja postaje sve brojnija. Iskreno govoreci, ne cujem od Kineza da se protive politici jednog djeteta. Za mnoge je jedno dijete dovoljno.”

Usporen rast populacije omogucio je vladi u Pekingu da manje trosi na skolstvo i socijalnu infrastrukturu i da investira u izgradnju industrije. Atar Husein, iz centra za Aziju pri Londonskoj skoli za ekonomiju, primjecuje da je smanjen natalitet omogucio Kini da ekonomski napreduje ne zrtvujuci obrazovne standarede.

“Veliki pozitivan efekat politike jednog djeteta je da je broj djece skolskog uzrasta danas jednak kao i 1982. godine. Za ekonomiju u razvoju to je veoma bitno jer je obrazovanje krupno pitanje. Znamo iz primjera juzne Azije, gdje je natalitet bio veci, da su vlade ulagale znacajna sredstva da se odrzi postojeci obrazovni sistem. U Kini i roditelji i vlada mogu da ulazu u obrazovanje djece, u kvalitet tog procesa, a da pri tome ne moraju zamijeniti kvalitet kvanitetom.”

Uz sadasnjih manje od 2 djeteta po porodici, Kina bi za naredne tri decenije trebala da dostigne milijardu i 450 miliona stanovnika. Do 2050. populacija ce poceti da se smanjuje, a poziciju najmnogoljudnije zemlje na planeti preuziece Indija sa milijardu i 600 miliona stanovnika, procjenjuju strucnjaci.
XS
SM
MD
LG