Dostupni linkovi

Novi hladni rat?


Dmitrij Trenin iz Carnegie instituta u Moskvi kaze da Putin smatra da je intervencija Zapada u ukrajinske dramaticne dogadjaje bila smisljena akcija uklanjanja aktuelnog rezima i dovodjenja na vlast pro-zapadne, pro-americke garniture, kako bi se oslabile veze te zemlje sa Rusijom. Trenin veruje da to moze naneti veliku stetu sirem kontekstu americko-ruskih odnosa.

"Prvi put od kolapsa Sovjetskog saveza, imam osecaj da model hladnog rata nije samo fraza nego da, pod odredjenim okolnostima, moze ponovo postati realnost. Mislim da je ono sto se zbiva u rusko-americkim odnosima, kao rezultat ukrajinske krize, veoma ozbiljno i da se to dovoljno ne razume u Vasingtonu, kaze Trenin.

Viktor Kremenyuk iz Americko-kanadskog instituta u Moskvi deli to misljenje.

"Ne mislim da smo se vratili na model hladnog rata, ali mogucnost da se na njega vratimo postoji i to je relativno velika opasnost. Ako lideri na obe strane to ne shvate i ne preduzmu urgentne mere da to sprece, mozemo ponovo skliznuti u taj model", kaze Kremenyuk.

Do sada Bushova administracija nije pominjala bilo kakvu ozbiljnu zategnutost sa Moskvom. Ted Galen Carpenter iz vasingtonskog Cato instituta kaze za Radio Slobodna Evropa da aktuelna administracija zeli da zadrzi dobre odnose sa Putinom zato sto veruje da Rusija moze pomoci Sjedinjenim drzavama u resavanju niza kljucnih problema – od rata protiv terorizma do podrske u Savetu bezbednosti i resavanja problema nuklearne proliferacije u Severnoj Koreji i Iranu.

"Toliko smo toga do sada ucinili da ne dodje do zatezanja odnosa izmedju Vasingtona i Moskve. Razume se, zeleli bismo da vidimo reformske snage u Ukrajini kao pobednika, ali ne zelimo tu pobedu na racun nastajanja ozbiljnih tenzija sa Rusijom. Rec je, dakle, o politici delikatnog balansiranja koje ova administracija sprovodi i do sada je to radila veoma vesto", misljenja je Ted Galen Carpenter.

James Goldgeier, politikolog sa George Washington University iz Vasingtona i analiticar u Savetu medjunarodne odnose, ne slaze se sa Carpenterom. On smatra da Amerika u zalaganju za unapredjivanje demokratije u postsovjetskom regionu ne treba da se obazire na prigovore iz Moskve.

"Putin je taj koji govori recnikom hladnog rata, on koristi jezik podela. Nema nikakvog razloga da mi prihvatimo njegov pristup".

Goldgeier odbacuje i Carpenterovu tezu da je Rusija dobar partner Sjedinjenih Drzava u resavanju niza globalnih problema, zbog cega smatra da ce bilateralni odnosi izmedju dveju zemalja morati da budu redefinisani.
XS
SM
MD
LG