Dostupni linkovi

Ponovljeni izbori 26. decembra


"Zelim da danas posebnim aplauzom nagradite sudije Vrhovnog suda. Danas su oni istinski heroji", rekao je Yuscenko obracajuci se svojim odusevljenim pristalicama u Kijevu.

Na odluku Vrhovnog suda reagovali su i Bela kuca i State dempartment.
Portparol Bele kuce Scott McClellan:

"Odluka Suda je vazan korak ka mirnom i demokratskom resenju koje reflektuje voju naroda".

"Ono sto je sada vazno jeste da se ide napred brzo kao sto je odlucio Vrhovni sud, da se osigura da novi izbori budu fer i slobodni i da rezultati odrazavaju volju ukrajinskog naroda", izjavio je Richard Boucher, portparol State departmenta.

Odlazeci predsednik Leonid Kucma pokusavao je da ovakav tok stvari predupredi svojevrsnim manevrom. On se saglasio da raspusti Janukovicevu vladu ako parlament pokrene reforme koje bi dovele do smanjenja ovlascenja predsednika, i izrazio spremnost da podstakne sto skorije odrzavanje novih izbora.

"Zelim jos jednom da kazem da ako pronadjemo odgovarajuci pravni format, mozemo nove izbore da izvedemo u kracem vremenskom okviru nego sto predvidja sadasnji zakon o predsednickim izborima", rekao je Kucma pre odluke Vrhovnog suda.

Ovaj manevar oslanjao se na nadu ukrajinskog predsednika da bi u ponovnim izborima mogao popraviti rezultat novim kandidatom koji bi bio popularniji nego Yanukovic.

* * * * *

U cemu je tajna harizme Viktora Yuscenka, ukrajinskog opozicionog lidera i predsednickog kandidata? Malo je politickih prvaka u svetu koji uspevaju da privuku i zadrze ne ulicama desetine hiljada pristalica u ime borbe za demokratiju. Yuscenko je pokazao da to ume. O politickoj privlacnosti ovog lidera, za nas radio govori Kataryna Wolczuk, specijalista za Ukrajinu pri Univerzitetu u Birminghamu. Ona kaze da je Yuscenka tesko ukalupiti u bilo koji model istocno-evropskog politicara. On nije ni kasnije izdanje Vaclava Havela, posto mu nedostaje disidentski minuli rad iz perioda komunizma, niti aparatcik preobracen u populistu.


"To je u osnovi bankar koji je u politiku usao prilicno nerado. Nikako se ne moze svrstati u tip popularnih lidera koji su predvodili revolucije u bivsim komunistickim zemljama", kaze Wolczuk.

Pa, sta je onda tajna Yuscenkove politicke zvezde?

Kratki izvodi iz biografije: rodjen u selu Horuzzivka u severnoj Ukrajini 23. februara 1954. godine. Oba roditelja – ucitelji. Nakon diplome Ekonomskog instituta u Ternopilu 1975. zaposlenje kao knjigovodja na kolhozu. Godinu dana kasnije, namestenje u regionalnoj filijali sovjetske drzavne banke. Kasnije - promotivno premestanje u kijevski ogranak iste banke. U narednih petnaestak godina menja nekoliko bankarskih pozicija.

1993. godine, nakon ukrajinske nezavisnosti, postaje celnik novoformirane Nacionalne banke Ukrajine. U zasluge mu se pripisije uvodjenje nacionalne valute – hryvne – 1997. godine. Decembra 1999. godine predsednik Leonid Kucma postavlja ga za premijera, sto su podrzale i medjunarodne finansijske institucije. Njegova vlada, medjutim, u aprilu 2001. godine pada izglasavanjem nepoverenja, nakon cega Yuscenko postaje lider opozicije i predvodi koalicioni savez "Nasa Ukrajina"

Kataryna Wolczuk veliku popularnu podrsku Yuscenka tumaci njegovim kratkim, ali uspesnim, stazom u vladi. Za samo nesto vise od godinu dana, postigao je cudo, zaustavivsi ekonomski sunovrat zemlje koji je trajao celu deceniju i poceo kampanju ciscenja zemlje od ukorenjene korupcije.

"Mozda je najvaznije u svemu tome sto je Yuscenkova vlada ucinila to da su ljudi prvi put nakon nekoliko godina poceli da dobijaju plate na vreme i sto su poceli da ga povezuju sa pozitivnim obrtom ukrajinske ekonomije", istice Wolczuk.

Analiticar Radija Slobodna Evropa Jan Maksymiuk se slaze sa ovom opservacijom i dodaje da je Yuscenko i u vreme dok je bio na celu Narodne banke i kasnije Vlade, pokazao gradjanima da zapadni model vlade moze da se primeni i u njihovoj zemlji.

"Yuscenko je bio prvi premijer koji je dokazao da trzisna ekonomija i demokratska vlada mogu da uspevaju i u Ukrajini", ocenjuje Maksymiuk.

Uz to, siroko ukorenjena predstava da je Yuscenkova vlada pala zato sto je postala opasnost za interese novih oligarha i regionalnih klanova, ucvrstili su njegovu reputaciju kao jednog od malobrojnih politicara cistih ruku u Ukrajini.

Ipak, do predizborne kampanje na Yuscenka se gledalo kao na umerenog politicara. Njegova snaga bila je u ekonomiji, a ne u politici. Iznenadna bolest za vreme kampanje u septembru, koju on povezuje sa pokusajem vlade da ga otruje, bila je svojevrsna vododelnica, smatra Kateryna Wolczuk.

"On je umerenjak, a ne radikal, ali je verovatno gurnut ka radikalnijoj poziciji i cini se da je odlucujuci momenat bila ta misteriozna bolest u septembru. To je, cini se, galvanizovalo i radikalizovalo njegov program i njegov politicki recnik poceo je da se puni antirezimskim sloganima", dodaje Wolczuk.

Simptome Yuscenkove bolesti, koji su unakazili njegovo nekad privlacnu fizionomiju, vise zapadnih lekara povezuje sa izlozenoscu dioxinu. U popularnoj psihi, medjutim, Yuscenkova fizicka transformacija i poslednja dva meseca samo je pojacala prezir prema aktuelnoj vladi koja je spremna i na takva sredstva i uzdigla Yuscenka gotovo do nivoa mučenika.
XS
SM
MD
LG