Dostupni linkovi

Srbin na čelu ministarstva za povratak?


Pravni strucnjaci medjunarodne administracije trenutno rade na definisanju nadleznosti novog ministarstva za zajednice i povratak. Portparol UNMIKa, Mehtild Heneke za nas radio kaze kako ce zadaci novog ministarstva biti odredjeni u saradnji sa kosovskim vlastima:

“Funkcije novog ministarstva za povratak i zajednice se trenutno definisu u pravnoj kancelariji UNMIKa i onda ce se kao predlog razmotriti sa kosovskim vlastima:”, kaze Heneke.

Mimoza Kusari Ljilja, portparol vlade Kosova, kaze da se jos uvek ne znaju funkcije Ministarstva, ali istice kako cinjenica da ce ono obuhvatiti sve strukture koje su radile na povratku, podrazumeva i dobijanje sirih ovlascenja:

“Kancelarija za zajednice i povratak koja funkcionise u kabinetu sefa Unmika postace deo ministarstva, sto znaci da ce aktivnosti te kancelarije biti odgovornost novog ministarstva”, kaze Kusari Ljilja.

Od novog ministarstva Srbi ocekuju prakticne rezultate. Oliver Ivanovic nosilac “Srpske liste za Kosovo i Metohiju” istice kako ce biti veoma vazno da ministarstvo za povratak vodi Srbin:

“Ministarstvo je mnogi vise nego savetnik ili neformalni ministar ili medjuministarski koordinator. Ono ima svoju infrastrukturu, ima svoj budzet, formira svoj plan povratka i ne prihvata plan povratka koji prave neki drugi. Definitivno, Srbi se ne mogu vracati ukoliko ih vraca neki stranac ili neki Albanac, neposredno iskustvo nam to pokazuje”.

Istovremeno Ivanovic podseca da je ucesce Srba u institucijama jos uvek neizvesno, te da ce dok se ne donese odluka sva ministarstva koja su namenjena Srbima voditi zamenici ministara.

U medjuvremenu portparol vlade Kosova kaze da proces povratka ne zavisi samo od formiranja ministarstva:

“Puno puta je Beograd svojim destruktivnim porukama ometao proces povratka. Dakle ne radi se samo o tehnickom procesu i da ce se njegovom centralizacijom stvari pokrenuti na bolje, vec treba istaci da je to tezak politicki process”, kaze Mimoza Kusari Ljilja, isticuci da je mnogo spoljasnjih faktora koji uticu na povratak a koje vlada Kosova ne moze kontrolisati.

Dogovor o formiranju Ministarstva za povratak su u julu mesecu u americkoj kancelariji postigli lideri kosovskih Albanaca i Srba, uz obecanje da ce se zalagati za povratak raseljenih i pomirenje. Takav dogovor je prema oceni portparola UNMIKa pozivitan signal:

“Ministarstvo je zajednicki projekat predstavnika kosovskih Albanaca i Srba i njegovo formiranje jasno predstavlja odlucnost da se proces povratka pokrene napred. Nadamo se da ce se time proces povratka prakticno unaprediti, da ce biti vise projekata i bolja koordinacija izmedju svih strana, koje ucestvuju u procesu povratka”, kaze Mehtild Heneke, portparol UNMIKa.
XS
SM
MD
LG