Dostupni linkovi

Rugovin DSK pobjednik izbora


Dok je prema podacima Odbora Demokratski savez dobio 47 odsto glasova, predsednik DSK Ibrahim Rugova je izjavio kako je DSK dobio vise od 50 odsto glasova. To obezbedjuje vecinu u Parlamentu.

“Mi ocekujemo konacne rezultate i videcemo sa kim cemo praviti vladu i druge institucije. Mi imamo solidnu vecinu u Parlamentu i zelim da naglasim da smo sada u mnogo boljoj poziciji nego li 2002. godine jer nemamo instituciionalni vakum, vlada nastavlja sa radom do izbora nove vlade”, kaze predsednik Rugova.

Dosadasnje informacije govore da je Demokratska partija Kosova dobila vise od 32 odsto glasova, kaze sef Izbornog staba ove partije Xhavit Haliti. Prema podacima Odbora ova je partija dobila 27 odsto glasova.

“Mi smo planirali da dobijemo do 35 odsto glasova. Dosadasnji rezultati koje smo dobili od nasih posmatraca govore da smo dobili 32-33 odsto. To je u nesaglasnosti za podacima Odgora i posto jos uvek nemamo sve podatke sa terena mi ne mozemo govoriti da cemo ostati pri rezultatu o kojem govorim”, kaze Haliti.

Ramush Haradinaj, predsednik Alijanse za buducnost Kosova, istice kako je njegova partija dobila 9 odsto, odnosno jedan odsto vise od preliminarnih rezultatata Odbora.

“Broj obradjenih glasova Alijanse, bez glasova postom, je 57.070 glasova, sto je potvrdjeno i od posmatraca izbora. Ovaj broj je manji u poredjenju sa prethodnim izborima za 3 hiljade glasova, ali brojanjem uslovnih glasackih listica mi ocekujemo da premasimo broj glasova koji smo imali u proslim izborima”, kaze Haradinaj.

Inace, posle proslih opstih izbora iz Alijanse su izasla tri politicka subjekta koji su bili deo izborne grupacije koju je cinila Alijansa.

Iako predstavnici Gradjanske incijative ”Ora” do sada nisu izasli sa rezultatima izbora, nosilac liste publicista Veton Surroi istice kako je ova inicijativa dobila vise od 6 odsto, koliko su podaci Odbora.

Tri najveca politicka subjekta na Kosovu isticu kako ce prihvatiti izborne rezultate, kao i da su spremni za moguce koalicije o kojima se moze govoriti tek nakon sto organizator izbora saopsti konacne rezultate.

Prema podacima Izborne komisije i Odbora, na glasanje je izaslo 53 odsto glasackog tela na Kosovu. Izbore su bojkotovali kosovski Srbi.

Kosovo je polozilo test politicke zrelosti, posebno mirnom izbornom kampanjom i izborima, jer za mesec dana predizborne kampanje nije zabelezen niti jedan ozbiljniji incident, izjavio je juce na konferenciji za novinare sef UNMIK-a Soren Jessen Petersen. Danasnjim glasanjem pobedilo je Kosovo, rekao je Petersen, isticuci kako je imao prilike da vidi vrlo pozitivnu atmosferu koja je bila prisutna na Kosovu tokom izbora i koja je imala za cilj da promeni Kosovo.

Prema informacijama iz medjunarodne policije i Kosovske policijske sluzbe, do zatvaranja glasackih mesta nisu zabelezeni znacajniji incidenti.

Izbore na Kosovu je nadgledalo 13 hiljada medjunarodnih i domacih posmatraca.

Kako se ocekivalo, vrlo je mali odaziv kosovskih Srba na izborima. U Odboru za zastitu ljudskih prava i sloboda, koji je zajedno sa grupom nevladinih organizacija pratio izbore, ocenjeno je da se radi o bojkotu izbora od strane kosovskih Srba.

Sef UNMIK-a Jessen Petersen je istakao kako je razocaran neizlaskom Srba, ali je istovremeno pozvao predstavnike vecine da prihvate i podrze kosovske Srbe u svim oblastima drustvenog i politickog zivota.

Politicki analiticari procenjuju kako su kosovski Srbi ovim bojkotom najvise izgubili.

Nema sumnje, prema procenama analiticara, da je jedan od razloga bojkota problem bezbednosti kosovskih Srba, nemogucnost slobodnog kretanja, ali su tu prema analiticarima i drugi razlozi. Prvo, poziv za izlazak na izbore koji je Srbima uputio predsednik Srbije Boris Tadic je stigao izuzetno kasno, drugo Pravoslavna crkva, koja na Kosovu ima znacajan uticaj, bila je protiv izlaska na izbore. Uticaja na bojkot Srba imala je i cinjenica da su premijer Srbije i predstavnici Srpska radikalne stranke takodje bili protiv izlaska na izbore.

Presudno za neizlazak je bio poziv za bojkot izbora koji je dolazio iz Beograda i antiizborna kampanja koju su vodile pojedine srpske stranke i grupe gradjana na Kosovu, kao i pritisci na Srbe od strane njihovih sunarodnika kako ne bi izasli na izbore o kojima je govorio i sef UNMIK-a Jessen Petersen.

Inace, UNMIK, KFOR, OEBS UNMIK policija, KPS i centralna izborna komisija su ucinile sve da se obezbede bezbednosni, organizacioni i tehnicki i uslovi za slobodno glasanje kosovskih Srba.

OEBS ce, kako se najavljuje, preliminarne rezultate saopstiti u ponedeljak, dok ce konacni rezultati biti poznati u roku od sedam dana.

* * * * *

Parlamentarni izbori na Kosovu odrzani su u skladu sa evropskim standardima, ocenili su danas medjunarodni posmatraci. Predstavnici Evropskog parlamenta i Saveta Evrope, koji su nadgledali izborni proces, istakli su da je glasanje proteklo u mirnoj i fer atmosferi. Oni su izjavili da bojkot Srba nece uticati na legitimitet glasanja.


Poslanik Evropskog parlamenta, zaduzena za pitanja Balkana, Doris Pak kaze da su izbori bili slobodni i demokratski:

“Visoko cenimo cinjenicu da su izbori protekli u mirnoj atmosferi”, ocenila je Doris Pak. Ona je istakla da kosovske institucije trebaju dobiti veca ovlascenja, kako bi se sredinom sledece godine mogao oceniti rad vlade Kosova.

Predstavnik Saveta Evrope, SE, Andrej Tehov istakao je da su izbori odrzani u skladu sa principima Saveta i medjunarodnim standardima o demokratskim izborima:

“Izbori su odrzani u mirnoj atmosferi, sto predstavlja vazan korak u procesu izgradnje demokratskog drustva na Kosovu”, rekao je Tehov. Predstavnik Savet Evrope je naglasio da su ovi izbori veoma vazni jer ce buduce institucije preuzeti veca ovlascenja od medjunarodne zajednice. On je rekao da su na slab odziv Srba uticale razlicite poruke iz Beograda, ali i istakao da su i pored bojkota Srba izbori legitimni.

Centralna izborna komisija, CIK, i OEBS ce potpunije podatke o izlaznosti i rezultatima glasanja, saopstiti sutra. A sef UNMIKa, Soren Jesen-Petersen je danas ocenio da su na jucerasnjim izborima pobedili biraci, koji su u velikom broju izasli da glasaju o buducnosti Kosova. Civilni administrator je to izjavio tokom posete Centru za brojanje glasova u Pristini, gde je politickim partijama porucio da prihvate rezultate. Odgovarajuci na pitanje dali ce i ovoga puta biti potrebno dugo vremena da se formira vlada, kao sto je to bio slucaj na prvim parlamentarnim izborima 2001. godine, Jesen-Petersen je odgovorio:

“Kada se objave rezultati ocekujem da politicke partije najpre private rezultate i krenu na posao. Ubedjen sam da shvataju da je to hitno, jer nema vremena za gubljenje. Ocekujem da nakon prihvatanja rezultata pocne rad na formiranju vlade”, kaze sef Unmika.

On je istakao da je neophodno uspostaviti dijalog izmedju predstavnika Albanaca i manjinskih zajednica, te da je nakon izbora neophodno saslusati zahteve Srba, kao sto su zastita i decentralizacija vlasti. Jesen-Petersen je rekao da ce, bez obzira na slab odziv Srba, Kosovo ipak dobiti legitimnu i demokratski izabranu multietnicku Skupstinu.
XS
SM
MD
LG