Dostupni linkovi

Sastanak u Beču prvi korak u dugom procesu decentralizacije


Administracija UNMIKa istice kako se nakon razgovora u Becu ocekuju konkretni rezultati u reformi lokalne uprave, koja ce se se zasnivati na elementima plana vlade Kosova i privremenih institucija. Portparol UNMIKa, Mehtild Heneke istice da je uspostavljena zajednicka osnova iako nije bilo formalnog dogovora:

“Ohrabreni smo sto je u Becu odrzan tehnicki sastanak eksperata Beograda i Pristine. Razvijamo plan za reformu lokalne uprave na Kosovu u skladu sa najvisim evropskim standardima”, izjavila je Heneke, isticuci da ce takav plan obuhvatiti pruzanje boljih usluga, kao i bezbednost i institucionalne garancije za sve zajednice.

Enver Hasani, sef kancelarije za medjunarodnu saradnju u vladi Kosova, kaze da je i pored razlicitih stavova bilo pozitivnih momenata:

“Ne moze se reci da je u Becu bilo priblizavanja stavova, vec su pokazane jos vece razlike izmedju Albanaca i Srba o pitanju decentralizacije. Medjutim, postignut je pozitivan pristup u dijalogu”.

“Sastanak u Becu je novi kvalitet s obzirom da su dve strane razgovarale o decentralizaciji, sto je prihvaceno kao prioritet”, izjavio je Milorad Todorovic, medjuministarski koordinator u vladi Kosova. Todorovic istice da su razmatrane i prednosti i mane plana vlade Srbije i plana vlade Kosova i UNMIKa:

“Argumenti su stavljeni na sto i po prvi put se onako strucno i iskreno razgovaralo o tome sta je prednost tog plana a sta je mana tog plana. Ono sto sam ja, zastupajuci srpsku zajednicu rekao, to je da kada se radi o planu vlade Kosova i UNMIKa da se vrlo malo paznje poklonilo zastiti zajednice, to je jedan vrlo mali odeljak”.

Predstavnik vlade Kosova, Enver Hasani ocenjuje da su eksperti zavrsili svoj deo posla, te da ce se sada o bezbednosti i slobodi kretanja srpske zajednice odlucivati na politickom nivou:

“Sada predstoji da politicari odluce o dinamici procesa decentralizacije”, kaze Hasani. On ocenjuje kako je osnovna razlika izmedju srpske i kosovske strane u nacinu pruzanja sigurnosti za srpsku zajednicu. Naime, Srbi zele da stvore bezbednosne uslove putem teritorijalizacije Kosova, a albanska strana zeli decentralizaciju na evropskim principima, sto znaci da se uzimaju u obzir interesi pojedinaca.

Prema recima Milorada Todorovica nakon sastanka u Becu usledice razgovori eksperata o bezbednosti i zastiti srpske zajednice na lokalnom nivou. Todorovic istice kako je projekat decentralizacije stavljen o kontekst izlaska ili neizlaska Srba na izbore:

“Hteli mi to ili ne, taj projekat o decentralizaciji je stavljen u kontekst izlaska ili neizlaska na izbore. To je jedna vrlo neprijatna situacija u kojoj mora da se lomi preko kolena i da se brzo odlucuje, a ono sto mi Srbi kazemo - ono sto je brzo, to je kuso. Dakle postoji velika opasnost da se napravi pogresan korak”.
XS
SM
MD
LG