Dostupni linkovi

UNMIK sa Beogradom želi razgovarati o bezbednosti i decentralizaciji


I dok albanski zvanicnici smatraju neprihvatljivim ovo opredeljenje sefa UNMIK-a, dotle srpski predstavnici ocenjuju da se radi o jos jednom pokusaju da se ukljucivanjem delova plana vlade Srbije u Okvir za decentralizaciju stvore uslovi za izlazak kosovskih Srba na parlamentarne izbore na Kosovu.

Dve su oblasti o kojima se moze razgovarati sa Beogradom kada je Kosovo u pitanju, smatra glasogovornica UNMIK-a Matchtilde Henneke:

“UNMIK je zainteresovan da sa Beogradom razgovara o dva pitanja - o bezbednosti i decentralizaciji”, kaze Henneke.

Prema njenim recima, ovakav stav sefa UNMIK-a ne dovodi u pitanje vodecu ulogu Pristine u procesu decentralizacije, vec se kroz razmatranje delova srpskog plana tezi kompletiranju predlog Okvira za decentralizaciju lokalne uprave koji su pripremili UNMIK i vlada Kosova.

Drugaciji stav ima ministar javnih sluzbi u vladi Kosova, Jakup Krasniqi, koji je predvodio zajednicku radnu grupu UNMIK-a i vlade Kosova za izradu predloga Okvira za decentralizaciju.

On smatra kako je radna grupa zavrsila svoj rad i da svako razmatranje drugih planova prethodno treba da bude odobreno od strane vlade Kosova.
Plan vlade Srbije je neupotrebljiv s obzirom da document koji je izradjen u Pristini polazi od evropskih nacela i standarda, smatra ministar Krasniqi.

On takodje smatra da nije trebalo ukljuciti Beograd u ovaj proces:

“Ja mislim da je ovaj dokumenat izradjen na osnovu evropske povelje o decentralizaciji ili reformi lokalne uprave i na osnovu preporuka Saveta Evrope o decentralizaciji i reformi lokalne uprve na Kosovu” , kaze ministar Krasniqi.

Isticuci da su u radnoj grupi kojom je on rukovodio, pored medjunarodnih i albanskih predstavnika, bili ukljuceni i srpski predstavnici, Krasniqi smatra da ce se ovim potezom ceo proces decentraliziacije nepotrebno oduziti.

Ovaj potez UNMIK-a je u sustini jos jedan pokusaj da se stvore uslovi za izlazak kosovskih Srba na izbore, smatra Dragisa Krstovic, sef poslanickog kluba koalicije “Povratak” u Skupstini Kosova:

“Ja mislm da je to u svakom slucaju dobro. SPGS pokusava da ucini nesto da stvori neke uslove za izlazak Srba na kosovske izbore.”

Sa druge strane, glasnogovornica UNMIK-a Heneke veruje da Beograd ne postaje partner u procesu decentralizacije na Kosovu ako UNMIK odluci da razmotri neke delova plana vlade Srbije. Ona smatra da institucije Kosova i kosovski Srbi treba da budu partneri u ovom procesu.

U pismu upucenom premijeru Kostunici, Jessen Petresen je od Beograda zatrazio da podrzi izlazak kosovskih Srba na izbore , sto je zvanicni Beograd uslovio usvajanjem plana za decentralizaciju koji je usvojila vlada Srbije.
XS
SM
MD
LG