Dostupni linkovi

Srbi izlaze na izbore ako se prihvati plan vlade Srbije


Nedavno je EU pozvala kosovske Srbe da ucestvuju na oktobarskim izborima, ali su premijer Srbije Vojislav Kostunica i sef diplomatije drzavne zajednice Vuk Draskovic izneli oprecne stavove o izborima. Kostunica je ocenio da ne postoje uslovi za izlazak srpske zajednice na izbore, dok je Draskovic pozvao Srbe da na njima ucestvuju.

Prema recima Dragise Krstovica, sefa koalicije “Povratak”, takvo stanje je zbunjujuce: “Postoji jedno stanje koje zbunjuje. Ja mislim da ima jos vremena da se donese konacan stav koji se treba postovati. Znaci, izlazak Srba na izbore zavisi od stava zvanicnog Beograda. Ali pod zvanicniim Beogradom podrazumevam i vladu, predsednika Srbe, Savet ministara pa i politicke stranke”.

Rada Trajkovic, poslanik u skupstini Kosova i zvanicnik SNV Kosova, kaze da ukoliko se ne prihvati plan vlade Srbije, Srbi ne treba da ucestvuju na izborima: “Sudbina naseg izlaska na izbore nalazi se kod medjunarodne zajednice. Ukoliko zeli da nam omoguci institucionalnu zastitu kroz nesto sto jeste projekat vlade Srbije ja mislim da ce Srbi ucestvovati. Ucestvovanje na izborima po ovakvom institucionalnom resenju za nas znaci zadovoljenje medjunarodnoj zajednici da eto multietnicke su institucionalne, nema veze sto su nefunkcionalne i sto nisu u funkciji zastite, da na jedan nacin pomognemo Albancima da budemo dekor a isto tako da nista od nas nista ne zavisi”.

Trajkovic istice da u prethodnom periodu kosovske institucije nisu uspele da omoguce normalne zivotne uslove srpskoj zajednici, tako da Srbi neizlaskom na oktobarske izbore nece nista izgubiti: “Mislim da Srbi bas nista nece izgubiti jer do sada ovim izborima nista nisu dobili, s obzirom da nas je od ulaska u parlament manje na prostoru Kosova i udaljeniji smo institucionalno od Beograda”.

Administracija UNMIKa je upozorila da neizlazak Srba na kosovske izbore moze da oslabi njihovu poziciju jer nece imati svoje predstavnike u parlamentu.

S tim se slaze Dragisa Krstovic, koji istice da se samo ucescem u institucijama moze uticati na donosenje odluka: “Ukoliko se ne ucestvuje u institucijama gubi se mogucnost da se izvrsi uticaj na donosenje pojedinih odluka. S druge strane i pitanje je koliko je to tako jer mi smo u tim institucijama ucestvovali u protekle tri godine, ali nismo bili u mogucnosti da izvrsimo uticaj da neke odluke promenimo. Ali ja sam blizi ovoj opciji da je ucesce u institucijama ipak mogucnost da se utice na donosenje odluka”.

Misija OEBSa, koja organizuje izbore, saopstila je kako je 12. avgust, dan kada ce se odrediti redosled politickih subjekata na glasackom listicu, poslednji rok za Srbe da donesu odluku. Zvanicnici misije OEBSa izjavili su kako za sada ne odbacuju nijednu odluku, kako o ucestvovanju tako i o neucestvovanju Srba na izborima. Medjutim oni isticu da realnost u 2004. godini nije ista kao ona u 2001. godini, kada su Srbi ucestvovali na izborima.
XS
SM
MD
LG