Dostupni linkovi

Žarulja svijetli, a žice nigdje!


Sve je počelo kada je pištanje mobitela kojem se ispraznila baterija prečesto počelo buditi mladog profesora fizike na Massachusetts Institute of Technology Marina Soljačića. Kako da taj problem riješimo bez punjača i utičnice i – što je podjednako važno – kako da ubuduće spavamo neometani pištanjem „umirućeg“ mobitela, upitao se Soljačić. Upotrijebio je svoje znanje – naime on je ekspert za elektromagnetske fenomene, a posebice za nelinearnu optiku i nano-fotoniku, prošle godine je u jednom znanstvenom radu predstavio mogućnost bežičnog nezračećeg prijenosa energije, a početkom mjeseca uvaženi časopis „Science“ objavio je da je profesor Soljačić sa suradnicima uspješno izveo prvi eksperiment.

Iz strujne mreže pomoću dviju zavojnica udaljenih dva metra, uspjeli su upaliti žarulju od 60 W. Zavojnice su bile ugođene na rezonantnu frekvenciju od 10 MHz, a magnetsko polje kojim se energija prenosi ne utječe na ljude, uređaje i objekte koji nisu u rezonanciji. Ili – pučkim rječnikom: žarulja svijetli, a žice nigdje! Potencijalna komercijalna primjena je ogromna – od mobitela i laptopa do kućnih robota, MP3 playera i ostalih prenosivih elektroničkih naprava, kakvih je svakim danom sve više i više. Profesor Soljačić najavljuje da će u tom smjeru i krenuti dalje aktivnosti ekipe:

„To da se struja može prenositi tim bežičnim putem smo postavili na prilično čvrste znanstvene noge. Parametri koje smo postigli su sada indikativni da bi se to zbilja moglo potencijalno koristiti za bežični prijenos energije za napajanje laptopa, mobitela i tako dalje. Naravno, uvijek ima mjesta za još više znanosti, ali s obzirom da je to sada na prilično čvrstim znanstvenim nogama, iduća faza bi trebala biti komercijalizacija. Znači, nadamo se, prijenos toga iz znanstvenih krugova u praksu je nešto na čemu će vjerojatno biti fokus idućih par godina.“

I financijeri i poduzetnici nanjušili su da u mogućem ostvarenju života bez dosadnih žica svuda oko nas potencijalno leži velik novac. Nakon što je časopis „Science“ objavio vijest o uspjehu njihovog eksperimenta sa žaruljom, zaredali su telefonski pozivi, kaže profesor Soljačić:

„Imali smo jako puno ljudi iz industrije, iz Venture Capital Banks i tako dalje. Kada se za par dana vratimo u Boston, krenut ćemo u razgovore takve vrste.“

Soljačić je rođeni Zagrepčanin. Nakon završene Matematičke gimnazije na Jordanovačkim livadama u Zagrebu, otišao je na studij na Massachusetts Institute of Technology sa njihovom stipendijom. Magistrirao je i doktorirao na Princetonu, a od 2005. godine je profesor fizike na MIT-u. Svake godine dolazi na ljetovanje u Hrvatsku, gdje su mu roditelji i najbliži prijatelji. A prigodom ovogodišnje posjete „starom kraju“ ovog „novog Teslu“, kako ga već zovu, primio je i premijer Ivo Sanader:

„Reći ću vam jedan detalj. Čuvao sam ga za one novinare koji prate vanjsku politiku i koji su bili u Tirani. Na ručku, na kojemu je bio i predsjednik Bush i premijeri Makedonije i Albanije, jedna od tema je bio i profesor Soljačić i njegov izum. I moram reći da su svi sudionici tog ručka, od američkog predsjednika do svih ostalih nazočnih, bili vrlo impresionirani time.“
XS
SM
MD
LG