Dostupni linkovi

Za i protiv korištenja bonskih ovlasti


Na pitanje šta će prvo uraditi u BiH, Lajčak je u intervjuu za sarajevsku štampu rekao kako će se posvetiti intenzivnoj komunikaciji sa domaćim političarima, te da će koristiti široke bonske ovlasti. Kao prioritet naveo je uspostavljanje normalne političke atmosfere koje u BiH nema već godinama, a pogoršana je nakon oktobarskih izbora.

Stoga i ne čudi što predstavnici političkih partija sa sjedištem u Federaciji BiH itekako od Lajčaka očekuju korištenje bonskih ovlasti, odnosno onih ovlasti koje visokom predstavniku daju mogućnost smjena. Funkcioner SDA Šefik Džaferović:

„Odlučnije djelovanje međunarodne zajednice u BiH je neophodno potrebno Bosni i Hercegovini u ovoj fazi kako bi se konačno nastavio reformski put BiH. Ako je za to potrebno korištenje bonskih ovlasti, ja sam za to.“

Poslanik Stranke za BiH u državnom Parlamentu Remzija Kadrić:

„Ja od novog visokog predstavnika za BiH očekujem da koristi bonske ovlasti. I raniji visoki predstavnik je to trebao koristiti. Zaista ovim opstrukcijama treba stati u kraj, jer ova zemlja zaslužuje da ide naprijed, da oni koji opstruišu reforme budu spriječeni u tome.“

Poslanik HDZ-a BiH u Parlamentu Slavko Matić vjeruje da novi visoki predstavnik neće imati potrebu da koristi bonske ovlasti:

„I da bi konačno legitimni predstavnici sva tri naroda trebali shvatiti ozbiljnost vremena i odgovornosti koje stoje pred nama i najvažniju zadaću, po meni, a to je doći do novog ustava uspješno u narednih godinu, dvije dana.“

Za razliku od političara iz Federacije, predstavnici najjače političke partije u RS-u ocjenjuju kako u BiH nema potrebe za upotrebom bonskih ovlasti, te da se lideri u zemlji mogu dogovoriti i bez međunarodne zajednice. Poslanik SNSD-a u državnom Parlamentu Drago Kalabić:

„Evropske integracije i bonska ovlaštenja u predvečerje ulaska u te integracije mislim da ne bi išle i ne bi napravile pomak. Primjena bonskih ovlaštenja možda bi stvorila privid razrješenja trenutne situacije, međutim, ona postojeće konflikte, svima dobro poznate, ne bi na taj način sigurno razriješila i mislim da svako ko misli da treba to na taj način rješavati čini medvjeđu uslugu Bosni i Hercegovini.“

Urednik banjalučkog magazina «Patriot» Slobodan Vasković:

„Šta će da uradi Lajčak to je veliko pitanje. Činjenica je da on neće moći napraviti snažne iskorake, koliko mnogo očekuju, u odnosu na prethodnog visokog predstavnika, a ja sam ubijeđen da će bonska ovlaštenja koristiti samo u krajnjoj nuždi.“

Pa iako su im stavovi suprostavljeni, bh. političari su jedinstveni u ocjeni da dosadašnji visoki predstavnik Kristijan Švarc-Šiling nije ništa konkretno uradio za vrijeme svog mandata. Mnogi mu zamjeraju što je nastojao da mnogobrojnim sastancima pomiri nepomirljive stavove domaćih političara ne koristeći bonska ovlaštenja. Kristijan Švarc-Šiling:

„Dakle, postoji jasna poruka da se bonske ovlasti neće smanjivati. Poruka je jasna: bonske ovlasti postoje i one će biti upotrijebljene ako bude potrebe - i to je to, ni manje ni više. Vjerujem da su vam također poznate izjave mog nasljednika i mislim da je to u skladu s onim što smo ovdje vidjeli:“



A šta građani Mostara i Banje Luke očekuju od novog visokog predstavnika:

„Od novog visokog predstavnika očekujem nešto više, ponajviše zbog činjenice da se radi o nešto mlađem čovjeku, pa je realno da može povući neke poteze koje bi trebalo povući.“
„Od visokog predstavnika, kao ni od ovih prethodnih, ne očekujem ništa. I on će biti samo jedan u nizu spavača.“
„Očekujem velike promjene na području BiH, s obzirom da ovi dosad, možemo slobodno reći, nisu ništa uradili. Ali da ne bude ona starinska, i ovi su ostali obećavali, ali nisu nam ništa ponudili.“
„Pa od novog visokog predstavnika ne očekujem ništa posebno novo. Očekujem da bude možda malo objektivniji u pogledu na RS.“
„Pa možda bi on trebao bolje znati situaciju, jer ovaj nijedan ovdje nije uopće znao situaciju, ili su se ono vješto uklopili, pa su s ovim domaćim političarima pravili raznorazne komplikacije.“
XS
SM
MD
LG