Dostupni linkovi

Za nauku otvoren put u Evropu?


Srpske naučne ustanove sada postaju ravnopravne u konkurisanju za sve projekte i fondove naučno-istraživačkog programa Evropske unije. Neki konkursi bili su dostupni i ranije ali je za to bio potreban neko od partnera iz EU. Dosadašnji svojevrsni šampion u dobijanju sredstava iz ovih fondova je Institut za fiziku. Dok je Srbija na prošlogodišnjem konkursu za zapadno balkanske zemlje od 10 projekata po 300 hiljada eura dobila osam samo Institut za fiziku je dobio četiri. Direktor Instituta Dragan Popović:

„Ti projekti su ustvari bili određeni ili ti novci namenski dati za ona mesta ili one centre koji bi se prepoznali kao centri izvrsnosti na Balkanu, sa idejom da se pomognu da se uzdignu i približe što više onim standardima EZ u istraživanjima. Mi smo dobili 4 trogodišnja projekta, oko milion i po smo dobili i to uglavnom, ono što je nama najinteresantnije, za nabavku opreme.“


Poljoprivreda, medicina, zaštita životne sredine - oblasti su kojima Evropska unija posvećuje veliku pažnju i u tom smislu raspisuje projekte. Poljoprivredni fakultet je učestvovao sa šest projekata u programu kvalitet hrane a profesorka Radmila Stakić, koordinatorka je tri programa:


„Prvi je ’Water web-water web’ - razvijanje strategije za rešavanje problema suše. Drugi je ’Safir’, istraživanja s aspekta proizvodnje kvalitetne hrane pri čijoj se proizvodnji koristi voda lošeg kvaliteta. Poslednji projekat je za rešavanje problema suše u poljoprivredi.“

Dosadašnje iskustvo je izvanredno, kaže profesorka Stakić:

„Ovih 6 projekata je omogućilo fakultetu da se kupi oprema, da se uspostavi saradnja, da se šalju saradnici na usavršavanje, kongrese itd. Lično mislim da imamo potencijala, ako pogledate čak i Englesku ili Nemačku procenat uspešnosti je 30-40%, jer nikada niste sigurni koliko ćete i da li ćete vi proći. To je 6 godina ispred nas, to je do 2013.“

Zato profesorka na Elektrotehničkom fakultetu Srbijanka Turajlić kaže da ulazimo u evropsku utakmicu sa vrlo složenim pravilima koja treba naučiti i sa malo sreće i puno napora u njoj i igrati:

„Procedura konkurisanja je jako komplikovana, ja nisam baš sigurna zašto je ona takva ali takvu su je napravili. Čovek treba neobično ozbiljno da se pripremi da bi konkurisao za ta sredstva i eventualno ih dobio.“

Program nazvan FP7, u koji su se pored Srbije uključile i Hrvatska i Makedonija, radi zajednički na pospešivanju i podsticanju stvaranja evropskih centara za najviša naučna dostignuća. Direktor Insituta za fiziku Dragan Popović sporazum o pristupanju ovom naučnom programu EU vidi kao veliku šansu za našu nauku:

„Prvo priznanje da je ona već na nivou, po svojim standardima u istraživanjima i u ljudima koje ima, da mogu ravnopravno da nas tretiraju – to je veliko priznanje. Drugo, što ćemo na taj način i kroz tu integraciju u evropsko istraživački prostor i mi podići standarde i imati uspešna istraživanja.“

Ministarka za nauku Ana Pešikan, koja je u Briselu potpisala sporazum ide i korak dalje:

„Ovo je zaista prvi korak i ulazak u evropsku familiju. Ono što mene raduje je to što je to nauka prva ušla.“
XS
SM
MD
LG