Dostupni linkovi

Najveća korupcijska afera


Nakon prespavane noći u zatvoru, na zagrebačkom su Županijskom sudu saslušana prva šestorica osumnjičenih za korupciju u Hrvatskom fondu za privatizaciju, kojima su samo podmetnuti agenti u operaciji nazvanoj „Maestro“ u protekloj godini dana dali više od milijun eura mita. Predsjednik države Stjepan Mesić procjenjuje da je ukupno riječ o golemim iznosima prisvojenog novca i vrijednosti, na štetu države i građana, te da „istragu treba provesti do srži“. Zajedno s premijerom, sazvao je za srijedu i sjednicu Vijeća za nacionalnu sigurnost:

„Može se naslutiti da se radi o stotinama i stotinama milijuna vrijednosti koje su promijenile vlasnika. Mnoga poduzeća su kupovana, a da nisu bila na licitaciji, da nisu bila na natječaju.“

Zasad su uhićena čak trojica od četvorice potpredsjednika Fonda za privatizaciju – Ivan Gotovac, Josip Peša i Josip Matanović, te šef Službe za prodaju nekretnina u Fondu – Igor Petlevski. Uhićeno je i troje njihovih posrednika i odvjetnika koji su se svi zajedno, navodno, toliko obogatili, da više nisu htjeli popiti ni kavu ako im se ne preda 50 tisuća eura.

Premije Ivo Sanader čestitao je Državnom odvjetništvu, sigurnosnim službama i Uredu za suzbijanje korupcije, te istakao da je akcija dio cjelovite nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, iza koje stoji cijeli državni vrh:

„Iz reakcija oporbe iščitavam zavist i nemoć jer se oni nisu znali ovako odlučno boriti protiv svih izazova u hrvatskom društvu, kao što se bori ova vlada.“

Čelnik najveće oporbene stranke, Zoran Milanović, smatra da je premijerovo prisvajanje zasluga apsolutno nepošteno, a i nelegalno:

„Premijer za akcije nije znao, kao što nije nitko znao, osim ljudi koji su to trebali znati i koji su to uistinu znali.“

Milanovć kaže da neće tražiti Sanaderovu ostavku, već da će građani vrlo brzo reći svoje na izborima.

Traženje ostavke najavljuje Hrvatska narodna stranka, a IDS-ovac, Damir Kajin, izražava zadovoljstvo razotkrivanjem korupcije, čija žrtva su bile i brojni građani, nekretnine i zemljišta i u Istri:

„Mislim da od ove mjere mogu strahovati svi oni koji su na takav način, s tim ljudima, stjecali imovinu u zadnjih 10 ili 15 godina.“

Komentator Feral Tribuna, Marinko Čulić:

„Možda je ova akcija stvarno početak raščišćavanja sa korupcijom, ali je očito povučena iz očaja vladajuće stranke jer su stvari previše loše i misle da se tu može nešto napraviti. Da li će im to donijeti pozitivne poene, ili će im se razbiti o glavu, to se do izbora neće znati.“

Branko Mijić iz Novog lista kaže da je riječ o borbi protiv korupcije, ali s ograničenim dometom:

„Mislim da je Sanader u ovom trenutku prihvatio SDP-ov izazov da se u ove izbore uđe s obračunom s privatizacijskim i svakim ostalim kriminalom, ali nikako ne želi dozvoliti da taj kriminal, koji i u slučaju Brodo-Splita, i mnogih drugih slučajeva, kuca na njegova vrata, na vrata njegovih ministara i dođe do njega. Mislim da je to samo jedan predizborni trik.“

Predsjednica splitskog Centra za razvoj demokracije, Semina Lončar, misli da je prije svega riječ o pritisku iz Europe, koja Hrvatsku već godinama upozorava na nedopustivo visoku korupciju, za koju nije odgovorna samo Sanaderova vlada:

„Čitava ova garnitura političara, od 1991. godine do danas, je direktno ili indirektno odgovorna ili suodgovorna za kriminal i pljačku. Najveću zaslugu u raskrinkavanju i pokretanju čitavog ovog procesa ima međunarodna zajednica i nevladine udruge, koje su redovito o svemu izvještavale na konkretnim primjerima Europsku komisiju i međunarodne institucije.“

Što o svemu misle građani:

„Pitanje je ko je to gurao, ali bitno je da je krenulo. Ko zna hoće li se to istjerati do kraja, hoće li se zataškati. Počeli su i prije, pa je sve završilo kao da se ništa nije dogodilo.“
„Mislim da je to predizborni trik. Ljudima dižu neki moral, ali od toga nema ništa.“
„Nisu ta saznanja od jučer. Sve je to već znano i viđeno.“
„Već smo se naučili na predizborne trikove, ali možda je ipak krenulo. Iskreno se nadam da je.“
XS
SM
MD
LG