Dostupni linkovi

Svađa se nastavlja


Potpuno je neprihvatljivo da političke partije i njihovi šefovi koji su obećali BiH povesti put Evropske unije čine sve da do toga ne dođe, kaže poslanik SDS-a u Parlamentu BiH Momčilo Novaković:

„Jednostavno je vrlo teško utvrditi ovdje šta je kraj a šta početak, odnosno da li je počeo Haris Silajdžić, ili je počeo gospodin Dodik, ali i jedan i drugi bi valjda morali da se dogovore, a ukoliko to ne mogu, onda će neko morati da presiječe ovu situaciju. Ova atmosfera, ustvari, izaziva bojazan kod svih. Ljudi tako olako daju teške izjave, a nalaze se na tako visokim funkcijama. Pazite, član Predsjedništva BiH hoda po svijetu, lobira za ukidanje RS-a. Naravno, s druge strane onda imate odgovor za drugačiju prekompoziciju. Dakle, vrlo opasna situacija. Tu se apsolutno slažem sa svima onima koji u ovim uslovima Bosni i Hercegovini ne predviđaju mirne dane u narednom periodu.“

Da podsjetimo: bošnjački član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je kako su počinioci genocida u Srebrenici postupali u ime Republike Srpske, što je čini odgovornom prema presudi Međunarodnog suda pravde u Hagu.

Entitetski premijer Milorad Dodik odgovorio je žestoko najavljujući tužbu i prekid svake komunikacije sa Silajdžićem:

„Haris Silajdžić kao odgovoran političar, ako jeste odgovoran, onda mora bar da prestane da laže. Ništa drugo. Ono što piše u presudi to je istina. I ona se može veoma lako pročitati. Mi ćemo njega tužiti za ovo, ili ćemo na neki drugi način tražiti da pojasni istinu, odnosno da pojasni svoje izjave u medijima. Mislim da je krajnje vrijeme da se počnemo štititi na taj način. I nemoguće je da može da izađe i kaže: ’Počinilac genocida je RS.’ To je ono što je rekao u Londonu. Takve laži koje se iznose na važnijim mjestima u svijetu sigurno će od nas zahtijevati i biće rezultat akcije koju ćemo poduzeti u pogledu odnosa ne samo sa Harisom Silajdžićem nego sa svima koji na taj način razmišljaju.“

Poslanik SDA u državnom Parlamentu Halid Genjac ističe da je Dejtonski mirovni sporazum omogućio prostor za stalnu borbu za i protiv ukidanja entieta, te da se trenutno izabrani politički predstavnici Bošnjaka, Srba i Hrvata ne mogu ni o čemu dogovoriti. Jedini spas Genjac vidi u nekom novom Dejtonu koji će opet napraviti međunarodna zajednica:

„Logika ustava i ustavnog rješenja u BiH je takva da se dogovor ne može postići. To je jednostavno nemoguće. E sad ne može međunarodna zajednica reći:’Dogovorite se, mi to nećemo rješavati.’ Nije to korektno. Međunarodna zajednica ima odgovornost jer proizveden je okvir, ustavno - pravni okvir je uspostavljen koji onemogućava dogovor, koji daje ravnopravne šanse apsolutno suprotstavljenim tendencijama.“

Ovakav razvoj događaja i ukupno rastrojstvo vlasti na svim nivoima države sasvim su očekivani jer vlast nije formirana na zajedničkom programu nego raspodjeli funkcija. Najbolja slika tog stanja je odnos Silajdžić - Dodik, naglašava bivši premijer Federacije i poslanik državnog parlamenta iz SDP-a Alija Behmen:

„Taj riječnik i ukupan vokabular manje-više liči na ratni vokabular. Čak nije ni predratni. I sigurno da to nije prilježno jednoj zemlji koja ima namjeru da sutra uđe u NATO savez i potpiše sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Meni je žao što sam pesimističan, ali mislim da je svaki čovjek u BiH pesimističan, izuzev onih koji navijaju ili za jednog ili za drugoga. Međutim, ovo nije utakmica. Ovo je pitanje države, pitanje njezinog daljeg napretka, posebno poslije više od decenije prekida ratnog stanja u BiH.“

Nešto više optimizma u neprestanim sukobima na liniji Dodik - Siljadžić vidi sociolog Ivan Šijakovć, koji je mišljenja kako je tu riječ o borbi dvije jake sujete:

„Dvojica lidera koji sada se, po mom mišljenju, obračunavaju za poziciju glavnog lidera u BiH, jer je sada ta podijeljenost - jedni su se svrstali na jednoj strani za Silajdžića, na drugoj za Dodika, ali pretpostavljam sad bi svaki od njih bi htio da nametne svoj glavni uticaj i da bude glavni u BiH, da bude odlučujući uticaj njegov i tome slično. Međutim, ono što bi moglo da nas sve skupa radujeje to da nema mnogo u građanskom društvu, među civilnim aktivnostim nekog podsticaja aktivnosti, nema te euforije.“

Ipak, sve ovo, kaže Šijaković može da utiče na lošu sliku BiH u inostranstvu, te pokvari učinjene pomake ka evropskim integracijama.
XS
SM
MD
LG