Dostupni linkovi

Angažovano više istražitelja za zločine u Srebrenici


Za gonjenje i procesuiranje počinilaca ratnih zločina u Srebrenici 1995. godine, biće izabrano više tužilaca i istražitelja, dogovorili su čelni ljudi Tužilaštva Bosne i Hercegovine, Agencije za istrage i zaštitu SIPA i MUP-a Republike Srpske. Težište aktivnosti biće prenijeto na uzimanje izjava od osoba sa spiska od 810 imena koji su još uvijek zaposleni u organima Bosne i Hercegovine, prije svega institucijama Republike Srpske. Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić:

„Doneseni su zaključci da se pojačaju kapaciteti i Tužiteljstva i SIPA-e i MUP-a koji rade na predmetima ratnih zločina na području Srebrenice, te da u narednom periodu uzmu izjave od ovih 810 osoba za koje se navodi da su još uvijek uposlene u različitim institucijama, i da će tužitelji biti ti koji će uzimati izjave, a istražitelji će im, naravno, pomagati u tome.“

Vršilac dužnosti direktora državne Agencije za istrage i zaštitu Sead Lisak podsjeća da na predmetima zločina koji su se dogodili u Srebrenici radi Tim-6 posebnog odjela Tužilaštva BiH, te da su sve institucije u Bosni i Hercegovini odlučne da ispune svoju zakonsku obavezu:

„Timu-6 Tužilaštva BiH dodatno smo pridodali dva istražitelja iz SIPA-e, tako da će SIPA sada imati pet istražitelja koji će isključivo raditi na ovim predmetima, mal'te ne 24 sata, a jedan kvalitet je što će se ovom Timu-6 Tužilaštva i timu SIPA-e pridružiti još i pet istražitelja iz MUP-a Republike Srpske.“

Lisak nije mogao precizirati da li će donešeni zaključci ubrzati proces rasvjetljavanja zločina počinjenih u i oko Srebrenice. Direktor policije RS Uroš Pena tvrdi da do sada od državnog tužilaštva nije dobio informacije da se među uposlenima u entitetskoj policiji nalaze odgovorni za genocid u Srebrenici:

„Ja bih to već dobio, da takva imena imaju. Pazite, oni osumnjičeni, zna se kako se procesuiraju. To ću ja biti na vrijeme obavješten. Na spisku su se našla lica koja su bila pripadnici jedinica koje su učestvovale u Srebrenici. Znači, apsolutno ne mora značiti da je bio prisutan tamo, a našao se na spisku zato što je pripadnik te jedinice. A mogao je biti u Beču.“

Fadila Memišević iz Društva za ugrožene narode BiH smatra da je nedopustivo da se dvije godine ništa nije učinilo na procesuiranju osoba koje se nalaze na spisku od 810 imena koje je objavila Komisija za istraživanje događaja u Srebrenici, iako su brojne nevladine organizacije upozoravale na to:

„Treba postojati politička volja. Ukoliko je ona prisutna, onda se stvarno može učiniti i moglo se učiniti. Sada, ja se samo bojim da to neće biti samo mrvice, da se neće puno učiniti na kažnjavanju ovih počinitelja.“

Pravosuđe u Bosni i Hercegovini nema dovoljan kapacitet za procesuiranje počinilaca svih ratnih zločina, upozorava predsjednik Helsinškog odbora RS Branko Todorović:

„Ova odluka vezano za Srebrenicu i jačanje pravosudnih institucija koje će se baviti pitanjem zločina u Srebrenici je svakako dobrodošla. Helsinški odbor je nakon prvih nagovještaja iz Komisije za Srebrenicu o stotinama onih koji i dalje rade u institucijama Republike Srpske, a bili su učesnici zločina u Srebrenici, tražio da se što hitnije istraži njihova odgovornost i da se nađu pred licem pravde.“

Na sastanku u državnom Tužilaštvu dogovoreno je da ova institucija traži održavanje redovnih sastanaka Tima-6 sa timovima Haškog tribunala koji su zaduženi za slučaj Srebrenica.
XS
SM
MD
LG