Dostupni linkovi

Vetom protiv preglasavanja


Ovaj slučaj ilustracija je mnogo dubljeg problema funkcionisanja državnog Predsjedništva i mehanizama preglasavanja i veta koja stoje na raspolaganju članovima ovog tijela. Predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović objašnjava da je posegnuo za vetom i entitetskim glasanjem jer nije bilo konsenzusa:

„Ustav Bosne i Hercegovine je jasno rekao da je konsenzus suština Bosne i Hercegovine i nije slučajno i ova situacija predviđena ovako i u mnogim drugim situacijama kada imamo entitetsko glasanje i ostalo. Konsenzus jeste onaj potrebni minimum dogovora oko toga kako funkcioniše Bosna i Hercegovina. Bez konsenzusa nema Bosne i Hercegovine. I zbog toga je ovo štetno za čitavu Bosnu i Hercegovinu što se ovako dešava.“

Iako se postavlja pitanje da li će prilikom svakog preglasavanja neki član Predsjedništva uložiti veto i postaviti pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, član Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda Željko Komšić ne vidi ništa dramatično u potezu svog kolege Radmanovića:

„Jasno je da imamo različite političke stavove o gotovo svim pitanjima u Bosni i Hercegovini, sva trojica različito to gledamo, ali, šta ćete, takva vam je konstitucija, Ustav nam je takav i svaki član Predsjedništva i bilo koji organ može koristiti instrumente koje mu Ustav daje i stavlja na raspolaganje.“

U Stranci demokratske akcije ističu da u odlukama Predsjedništva koje se tiču spoljne politike, nije neophodan konsenzus u odlučivanju, kao što je to slučaj sa zahtjevom upućenim Srbiji. Funkcioner SDA Šefket Hafizović:

„Predsjedništvo nije izašlo ni ovom odlukom izvan ustavnih mogućnosti budući da je konsenzus jedino obavezujući u domenu obrane. Ovo je slučaj iz okvira vanjske politike i ukoliko prvi puta ne dođe do konsenzusa, na narednoj sjednici Predsjedništvo donosi odluku većinom glasova. Dakle, tako je bilo i u ovom slučaju i ne radi se o preglasavanju.“

Srpske stranke iz Republike Srpske složne su u insistiranju da srpski član Predsjedništva svaki put uloži veto kada bude preglasan. Predsjednik Srpske demokratske stranke Mladen Bosić:

„Ono što se dešava u Predsedništvu BiH je sve preglasavanjem i praktično dovođenjem u situaciju gospodina Radmanovića da bude na jednoj strani, a ostala dva člana Predsedništva su očigledno zastupnici jedne politike. To je nešto što se dešavalo i prije, a od gospodina Radmanovića očekujemo da uloži veto prilikom svakog takvog pokušaja jer to je jedini način da se izbori za ravnopravnost glasa Republike Srpske u Predsedništvu Bosne i Hercegovine.“

Blokada Predsjedništva logična

I dok desni blok srpskih stranaka u RS u horu ističe da je preglasavanje i dovelo do rata u Bosni i Hercegovini, pitanje blokade rada državnog Predsjedništva nameće se kao logično, kada se interesi dva entiteta BiH razlikuju u donošenju konkretne odluke.

Muharem Murseilović iz Stranke Za Bosnu i Hercegovinu smatra da je ključno pitanje kako će u budućnosti funkcionisati Predsjedništvo BiH:

„Ako je ovakav veto moguće postaviti, onda ga je moguće postaviti i za bilo kakvu odluku. Zato se ja bojim da će ovo iskomplicirati stvari i da će dovesti do toga da dođe do paralize Bosne i Hercegovine odnosno Predsedništva BiH, i mislim da je gospodin Radmanović načinio jedan bespotreban presedan i da je napravio nešto što neće biti dobro uopšte za funkcionisanje Predsedništva Boosne i Hercegovine.“

Željko Komšić ne zna da li će slični mehanizmi biti korišteni i u budućnosti, ali upozorava da će neslaganja u Predsjedništvu uvijek biti jer, kako kaže, teške i bolne stvari dolaze na red.

„Da li će tako biti ubuduće, oko teških tema, hm, ne možete to predvidjeti. Ja bih volio da možemo postići konsenzus oko svakog pitanja, ali onda ne bi bilo uopšte potrebe da nas je trojica kad bi sva trojica isto mislili.“
XS
SM
MD
LG