Dostupni linkovi

Novi pozivni broj po glavi korisnika


Za sada je nepoznato koliki će biti rok paralelnog važenja i starog i novog pozivnog broja za Crnu Goru, ali u Agenciji za telekomunikacije kažu da je ova institucija i prije ostvarivanje međunarodnog subjektiviteta pokrenula procedure kod Međunarodne unije za telekomunikacije za dobijanje novog kantri-koda. Komentrišući pojedine ocjene da su rokovi za prelazak na novi međunarodni broj kratki, Zoran Sekulić, direktor Agencije za telekomunikacije je podsjetio da je operaterima u Crnoj Gori svakako bilo poznato da će svoju tehnologiju morati da prilagode novim okolnostima. Podsjetio je takođe da Međunarodna unija nije usvojila posebnu odluku o vremenu za implementaciju, jer se zapravo prvi put događa da se implementacija međunarodnog koda vrši nakon uvođenja mobilne telefonije:

„Oko implementacije međunarodnog mobilnog koda tu postoji različit pristup. Iz srpske Agencije predlažu da paralelno korišćenje novododijeljenog koda i starog koda traje šest mjeseci, a naš predlog je da to bude četiri godine. Agencija za telekomunikacije nije određivala rok za odgovor, mi odgovor očekujemo. Bili smo u kontaktima sa predstavnicima Agencije za telekomunikaciju Srbije i oni su nas obavijestili da će odgovor na naše pismo biti u najskorije vrijeme. Do kraja nedjelje mi očekujemo takav odgovor.“

Ono što je izvjesno je da će uvođenjem novog međunarodnog pozivnog broja za Crnu Goru svi korisnici mobilne telefonije morati da zamijene SIM kartice, a u Promonteu, jednom od dva za sada postojeća mobilna operatera, kažu da će što prelazni period bude duži zamjena biti jednostavnija i lakša, ali na pitanje ko će snositi troškove zamjene kartica nijesmo dobili konkretan odgovor. Što se tiče troškova zamjene kartica svakako da će se postići dogovor između države i operatera, rekla je Eleonora Albijanić, portparol Promontea, koja je odgovorila i na pitanje da li cjelokupna situacija može prouzrokovati odlazak dijala korisnika usluga ove kompanije u konkurentske kuće, medju kojima je i treći operater, konzorcijum srbijanskog Telekoma i holandskog Ogalar-a koji u Crnoj Gori treba da startuje polovinom godine:

„Ako konkurencija uđe direktno sa 382 kodom bez tranzicionog perioda koji mi imamo definitivno je da će određeni korisnici preći, međutim, Promonte je kompanija čiji fokus su upravo korisnici i definitivno ćemo dati sve od sebe da na najjednostavniji i najbezbolniji mogući način prođemo kroz ovaj period koji ustvari uopšte nije toliko strašan koliko se u medijima digla prašina oko njega.“

Predrag Boljević, savjetnik za telekomunikacije u Centru za zaštitu potrošača je, ocijenivši da je ponašanje operatera koji se žale na kratke rokove nedopustivo, jer je nezavisnost Crne Gore nekoliko godina bila otvorena mogućnost, ta da je bilo dovoljno vremena za pripremu, upozorio da građane svakako očekuju indirektni troškovi koje će uzrokovati zamjena kantri-koda: promjena vizit karti, telefonsko obavještavanje rodbine, prijatelja i poslovnih partnera u inostranstvu, te da se sama zamjena kartica nikako ne smije obaviti na račun građana:

„U ugovoru o pretplatničkom odnosu stoji da je građanin dužan da plati karticu samo ako je krivica za nemogućnost njenog korišćenja na njegovoj strani. Ovdje to nije slučaj. Građanin niti je oštetio, niti je izgubio karticu, već postoji tehnološka obaveza, ustvari potreba, da dođe do promjene tih kartica i to mora i snosiće crnogorski operateri.“
XS
SM
MD
LG