Dostupni linkovi

Najavljeno formiranje instituta za istraživanje genocida


Premijer Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će Vlada uskoro predložiti Narodnoj skupštini Republike Srpske deklaraciju o Srebrenici. Vlada će inicirati i formiranje instituta za istraživanje genocida, čije bi sjedište bilo u Srebrenici. Dodik je pozvao sve institucije u Bosni i Hercegovini da se priključe ovoj inicijativi u cilju pomirenja i stvaranju bolje atmosfere koja je narušena u zemlji nakon presude Suda pravde u Hagu:

„I da napravimo jedan institut koji će sa dovoljno autoriteta, objektivnosti o tom događaju i svim događajima koji su ranije se desili izučava i da mlađu generaciju priprema za što veći nivo znanja o tom samom događaju. U svakom slučaju, dakle, želimo isto tako da na prostoru Srebrenice oformimo određena sredstva koja će se uložiti tamo i to će biti par desetina miliona maraka.“

U svemu tome, kada su u pitanju dešavanja u Srebrenici tokom jula 1995. godine, mi ne prihvatamo bilo kakvu kolektivnu odgovornost, naglasio je Dodik:

„Ne mogu da razumijem ljude iz Sarajeva koji uporno pokušavaju da održe priču o kolketivnoj odgovornosti. Ako su kolektivno svi krivi onda s kime će se pomiriti, s kime da se mire? Pozivamo ih da zajedno razgovaramo o tome i na koji način postići dogovor o tome kako ćemo tamo taj program realizovati. I on treba da bude u funkciji pomirenja, ako je to uopšte moguće.“

Šef Poslaničkog kluba Stranke za Bosnu i Hercegovinu u Narodnoj skupštini Muharem Murseilović ističe da ga je ova Dodikova inicijativa pozitivno iznenadila. Samo priznanje genocida je pozitivan pomak, jer do sada nije bilo takvih izjava da se genocid desio, ali treba posmatrati zločine u BiH na cijeloj njenoj teritoriji, smatra Murseilović:

„To je samo tek jedan prvi korak koji se može ocijeniti kao pozitivan, a sve ostalo što dolazi slijedom stvari danas kada se presuda malo bolje proučila i pročitala i ta euforija koju su pokazali Jelić kao predsjednik RS i Dodik pomalo splašnjava i to mene raduje da se na svaki način ustvari pokušava to posmatrati na jedan trezven način, realan način i prihvatljiv za sve građane u BiH.“

U Srpskoj demokratskoj stranci koja je bila na vlasti u vrijeme najstrašnijeg zločina na kraju 20. vijeka u Evropi još nemaju stav o inicijativi Vlade Republike Srpske. Predsjednik SDS-a Mladen Bosić:

„Mi čekamo da vidimo šta oni ustvari predlažu. I dosad smo imali mnoge najave koje se nisu obistinile, tako da ćemo sačekati da vidimo šta zaista misli premijer kada je to rekao da bismo uopšte mogli da se oko toga izjasnimo.“

Niko ne može reći da ova inicijativa nije dobra, kaže potpredsjednik Stranke demokratske akcije Sadik Ahmetović. Ima još puno drugih koraka koje treba uraditi kako bi se zadovoljile žrtve genocida, kaže Ahmetović, koji je i sam preživio dešavanja u Srebrenici 1995. godine.
XS
SM
MD
LG