Dostupni linkovi

Novi razgovori na vrhu o reformi policije


Lejla SARIC, Erduan KATANA

Ono što su lideri političkih partija izjavili pred početak današnjeg sastanka nagovještava da od dogovora o principima reforme policije ni ovaj put neće biti ništa. Stranke iz Republike Srpske ostaju pri stavu da policija RS-a ne smije biti ukinuta i da buduće policijske regije ne smiju prelaziti entitetsku liniju. Predsjednik SDS-a Mladen Bosić kaže da je to stav svih srpskih stranaka, potvrđen na sinoćnjem sastanku u Banjaluci:

„Taj stav je apsolutno jasan – bez policije RS mislim da neće biti prihvatljiva reforma.“

Zadržavanje entitetskih policija ne dolazi u obzir, ponovili su lideri bošnjačkih partija. Predsjednik SDA Sulejman Tihić:

„Entitetska policija nemože. Uostalom, na ranijem sastanku na Vlašiću smo jasno rekli da nema entitetske policije.“

Lider Stranke za BiH Haris Silajdžić o stavovima partija iz RS kaže:

„Oni su izrekli toliko stavova, da to više nije moguće pratiti. Ali, to nije bitno, bitna su tri zadata evropska principa, jer mi idemo prema Evropskoj uniji.“

Vodeće hrvatske političke partije nisu potpuno protiv stavova iz Republike Srpske. Predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić:

„Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) RS i policija RS nije isto. Prema tome, smatram da je moguće zadovoljiti tri evropska principa, a da MUP u nekoj formi ostane.„

Lider najjače opozicione stranke – SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija na sve gleda ovako:

„Ne možete vi reći: depolitizirana policija, a mora biti MUP RS. To je čista politika, to nema veze sa policijom, to nema veze sa strukom. I hoću ovdje ljudima da postavim pitanje: jel vi zaista mislite da je MUP jednog entiteta važniji od evropske persprektive ove zemlje.“

Predsjedavajući Vijeća ministara BIH Nikola Špirić, koji je sazvao današnji sastanak, o eventualnom ishodu razgovora ne želi špekulirati:

„Lideri svih parlamentarnih partija u Parlamentu BiH imaće priliku da im se izvrši prezentacija dostignuća, dokumenta do kojeg je došao Odbor za reformu policije. Imaće priliku da kažu da li se slažu, u čemu se slažu, u čemu se ne slažu. Imaće priliku da približe stavove i dođu do nečega što može biti kompromis u ovoj zemlji kako bismo ušli u potpisivanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.“

Osnov za razgovor političkih lidera o reformi policije je konačan izvještaj Upravnog odbora Direkcije za reformu policije, koji nije preporučio zadržavanje entitetskih policija, kao ni međuentitetskih granica u kojim policije sada djeluju. Ovakav izvještaj Evropska komisija ocijenila je zadovoljavajućim, ali su ga političke partije iz RS odbacile.

Portparol OHR-a Ljiljana Radetić podsjetila je bh. političare da, ako žele da BiH u ovoj godini potpiše sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom, se mora postići politički sporazum o reformi policije do 2. marta:

„BiH ima malo vremena. Odgađanje sada moglo bi odgoditi potpisivanje sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju za 2008. godinu.“

U OHR-u smatraju da je dogovor koji je postigla Direkcija za reformu policije, a koji ne prihvataju političari iz RS-a, ipak dobra osnova za pregovore. Ljiljana Radetić:

„Kada je u pitanju postojanje ili nepostojanje policije RS-a, u izvještaju Direkcije spominju se i lokalna tijela policije. Kriterij za njihovo uspostavljanje kao i veličina nalaze se u izvještaju. Bitno je da će postojati policijske snage na državnom, kao i lokalna policijska tijela ispod nje. Kako će se lokalna policijska tijela zvati nije važno. Ono što je bitno je da ne može ostati status kvo.“
XS
SM
MD
LG