Dostupni linkovi

Transfer vrijedan 250 miliona dolara


David Backham napusta madridski Real i prelazi u LA Galaxy u kojem bi za pet godina trebao zaraditi 250 miliona dolara, odnosno, skoro 50 miliona godisnje, ili ako hocete, milion sedmicno. Vijest se u cetvrtak munjevito prosirila svijetom, a engleski novinari su izracunali da ce od augusta ove godine, kada se preseli u vilu na Beverly Hillsu, neposredno uz onu u kojoj vec zive njegovi prijatelji Tom Cruise i Katie Holmes, 32-godisnji David Backham, s nogometnom loptom ili bez nje, svake minute u svakome danu zaradjivati oko 100 dolara! Tome treba dodati prihode od njegovih nogometnih akademija za djecu u Londonu i Los Angelesu, te honorare od ekskluzivnih sponzorskih ugovora s Adidasom, Pepsi, Motorolom i muskom kozmetickom tvrtkom Gillette, koji se u zbiru procjenjuju na jos dodatnih 50 miliona dolara godisnje. Uz to, linija modnih i kozmetickih proizvoda iza koje stoji njegova supruga Victoria, bivsa clanica pop-benda Spice Girls, donosit ce jos koji milion, a ulazak u hollywodsko drustvo omogucit ce joj, ako to pozeli, i nastavak pjevacke i glumacke karijere.

Nakon sto smo otklonili brige za egzistenciju obitelji Backham, pokusat cemo analizirati motive za sklapanje ovog ugovora koji ce ljepuskastog mladog covjeka, oskudnog obrazovanja i sposobnosti izrazavanja, uciniti najbolje placenim sportasem u povijesti.

Nakon deset godina u Manchester Unitedu i engleskoj reprezentaciji, te cetiri u Realu, motive za prelazak u Ameriku David je novinarima objasnio ovako:

"Igrao sam do sada za dva najveca kluba u svijetu i na najvisoj mogucoj sportskoj i profesionalnoj razini. Mislim da je doslo vrijeme da prihvatim novi izazov. Ne zelim otici u Ameriku kada mi budu 34 godine, pa da ljudi govore kako sam otisao samo zbog novca. Ne idem tamo zbog novca, nego da pomognem formiranje kluba i tima koji ce imati znacajne potencijale. To je izazov koji me uzbudjuje."

Moguce je da novac i nije glavni motiv. Backham je u proteklih nekoliko godina u Realu zaradjivao nesto vise od 7,5 miliona dolara godisnje, te jos 30-ak miliona od vec pomenutih ekskluzivnih sponozorskih ugovora, ali je polovicu tako zaradjenog novca morao dijeliti s klubom koji je polagao 50 posto prava na njegov komercijalni image. Prihode su donosile i njegove nogometne akademije u kojima treniraju stotine djece, koju David vidi kao kljucni dio svog angazmana u Americi ciji je cilj popularizirati taj sport i pribliziti ga Amerikancima koji su tradicionalno skloniji drugim sportskim vjestinama:

"Toliko djece tamo trenira americki nogomet, kosarku ili baseball, ali ne i nas nogomet koji je najpopularniji sport svugdje u svijetu, osim u Americi. Upravo radeci s djecom zelim to promijeniti."

Milion dolara sedmicno sigurno bi i manje osjetljive duse navelo da toliko brinu za americku djecu i buducnost nogometa u toj zemlji. No, kako god ih objasnjavao, Backhamove razloge za selidbu u Los Angeles lako je razumjeti. Mnogi bi se tamo preselili samo za placeni stan i hranu. Pravo pitanje medjutim glasi: tko je i zbog cega voljan platiti 250 miliona dolara za petogodisnji loptaski staz Davida Bachkama u LA Galaxyu? Odogovor – americki business, naravno zbog businessa.

Duznosnici americkog nogometnog saveza tvrde da je dovodjenje Backhama dio dugorocne strategije koja ima za cilj prevesti nogomet iz sadasnjeg statusa omiljenog skolskog i zenskog sporta u profesionalni status ravan onome sto ga vec desetljecima uzivaju baseball, kosarka, americki nogomet i hokej na ledu. Dva prethodna takva pokusaja su propala. Pred kraj ’70-ih godina prosloga stoljeca nije pomogao ni dolazak Pelea, Beckenbaurea i Cruyffa u Ameriku jer je pocetni kapital potrosen na ogromne place vec ostarjelih zvijezda, a ne na razvoj mladih americkih nogometasa. FIFA je Americi dala jos jednu sansu dodijelivsi joj domacinstvo Svjetskog nogometnog prvenstva 1994., ali je prizeljkivani ucinak ponovo izostao.

Nova strategija ima za ciji omoguciti nastanak domacih nogometasa koji ce se razvijati i uciti od najboljih svjetskih igraca. Britanski mediji tvrde da ce put Amerike uskoro Zinedine Zidane i Luis Figo. Edgar Daivds je vec tamo, a u pocetkom ljeta pridruzit ce mu se i David Backham ciji je dolazak oslonac cijeloga pothvata, kaze Don Garber, americki povjerenik za nogomet:

"David je vise od sportasa. On je kulturoloski simbol i osoba koja usrecuje i uzbudjuje sve oko sebe. Uz njegovu pomoc ovaj sport ce se u Americi uzdici do neslucenih visina."

No, americka je nogometna liga u kojoj je trinaest klubova, 12 americkih i jedan kanadski, financijski preslaba da podnese i dijelic financijskog napora koji je neophodan za provedbu nove strategije. Na tom mjestu u ovoj prici uskace krupni business, koji zeli popularizirati nogomet i iskoristiti ga na nacin na koji je to vec uradjeno s tradicionalnim americkim vrhunskim sportovima i sportasima. Dolazak Davida Backhama klasican je primjer mudre investicije, kaze sportski novinar Kenneth Wilcox:

"Vijest je fantasticna i zapravo znaci da je Philip Anschutz, vlasnik LA Galaxy i jedan od najbogatijih ljudi, ne samo u Americi nego i u svijetu, na ovaj nacin investirao. Ne bih rekao da se radi o riskantnom potezu, nego o vrlo mudrom ulaganju. U povijesti americkog sporta, najveci ikada potpisan ugovor bio je onaj s igracem baseballa Alexom Rodrigezom koji je za deset godina dobio 252 miliona dolara. No, Beckhamov ugovor predvidja isplatu 250 miliona za upola krace vremensko razdoblje, pa je time dvostruko povoljniji. To znaci da ce Backham godisnje primati 50 miliona dolara. To je iznos koji visestruko premasuje one koje primaju najvece zvijezde americkih najpopularnijih sportova – baseballa, kosarke i americkog nogometa. Poredjenja radi Shaquille O'Neal, koji je vec godinama najbolje placena zvijezda profesionalne kosarke, zaradjuje oko 25 miliona godisnje. U pola manje nego sto ce zaradjivati Backham. Dakle, u poredjenju s prihodima vrhunskih americkih zvijezda, Beckhamova zarada ce biti astronomska, ali ponavljam – radi se o vrlo mudroj investiciji Philipa Anschutza."

Privlacnost David Backhama za business je jednostavna. On je vec godinama trendseter i jedini sportas koji je svoj uspjeh sa sportskog terena istom mjerom preveo u svijet businessa, odnosno marketinga. Njegove nove frizure svake godine oponasaju desetine hiljada tinageera, prodaja originalnih dresova s njegovim imenom cinila je Manchester United i Real najbogatijim svjetskim klubovima u vrijeme kada je u njima igrao. Njegova podrska bilo kojem prozivodu za masovnu upotrebu, gotovo po automatizmu jamci njegovu odlicnu prodaju. David Backham je u Americi poznatiji od sporta kojim se bavi. U cetvrtak, kada je objavljena vijest o njegovom dolasku u Los Angeles u tom je gradu za nekolikosati prodano vise od 1,000 godisnjih pretplatnih ulaznica za utakmice LA Galaxya, kaze Kenneth Wilcox:


"Nije slucajno sto David Backham dolazi u Los Angeles Galaxy jer je vlasnik tog kluba korporacija Anschutz Entertainment Group, Philipa Anschutza koji je jos prije dvije godine predlozio Backhamu da otvori svoju nogometnu akademiju u Los Angelesu, upravo na stadionu LA Galaxya. Jos prije vise od godinu dana doznao sam da americka nogometna liga pokusava pridobiti Backhama da se preseli u Ameriku. Mislio sam ce to uciniti kada napuni 34 ili 35 godina, medjutim cim je Phillipe Anshutz odobrio novac za transfer, bilo je jasno da Backham moze doci samo u Los Angeles."

Osim LA Galaxy, Anschutzova grupa vecinski je vlasnik ili suvlasnik jos tri americka nogometna kluba, kosarkaskog kluba LA Lakers i dvorane Staples Center u kojoj Lakersi nastupaju, te hokejaskog kluba LA Kings, svedskog nogometnog kluba Hammarby IF, hokejaskih klubova iz Berlina i Hamburga, dvorana London Arena i Millennium Dome u Velikoj Britaniji, te Kodak Theatrea u Los Angelesu u kojem su odrzavaju dodjele Oskara. Tome treba jos dodati nekoliko americkih dnevnih novina, naftnih i telekomunikacijskih kompanija i producentskih kuca. Za tako raznolik poduzetnicki stroj, upotrebljivost Davida Backhama, naprosto je neiscrpna.

No, ako su sada nesto jasniji motivi za ovaj spoj Davida Backhama, Americke nogometne lige i tamosnjeg businessa, apsurdno velika kolicina novca koji je ukljucen u ovaj aranzman mogla bi prozivesti kontraefekat i udaljiti americke suigrace od Backhama i njegovih europskih super-placenih kolega, kaze Kenneth Wilcox:

"Prosle godine samo je jedan igrac americke nogometne lige zaradio vise od milion dolara. Samo trojica su zradila vise od po 800,000 dolara. U timu u koji dolazi Backham, LA Galaxy, samo trojica igraca zaradjuju po oko 100,000, ostali primaju izmedju 50,000 i 70,000 godisnje. Zamislite kako ce se osjecati suigrac Davida Backhama koji godisnje prima recimo 60,000 dolara, dok igra uz ovog Engleza koji sedmicno zaradjuje milion dolara."
XS
SM
MD
LG