Dostupni linkovi

Usvojen Sporazum o posebnim odnosima sa RS


Neposredno posle odluke o usvajanju teksta sporazuma, odluku Vlade Srbije obnarodovao ministar za upravu i lokalnu samoupravu Zoran Lončar. On je istakao da će ovaj dokument imati u osnovi iste odredbe kao i onaj koji je sa Republikom Srpskom 5. marta 2001. godine potpisala Savezna Republika Jugoslavija, s tim da se najznačajniju novinu predstavlja formiranje Veća za sprovođenje sporazuma:

„Usvajanjem ovog sporazuma, vlada je pokazala da je potpuno posvećena poštovanju i sprovođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma. Jer da nije usvojen sporazum o specijalnim paralelnim odnosima, Dejtonski sporazum bi ostao mrtvo slovo na papiru. I u to ime imam zadovoljstvo da vas obavestim da će potpisivanje ovog sporazuma biti ovog meseca, tačnije 26. septembra, u Banjaluci. Novi organ, koji će se starati o sprovođenju tog sporazuma, to je Veće za sprovođenje sporazuma. Članovi tog veća će biti potpisnici, dakle imaće četiri člana: predsednici i premijeri Republike Srbije i Republike Srpske.“

Srpski ministar privrede Predrag Bubalo ističe da će se njegove najznačajnije odredbe ticati ekonomskih odnosa, ali i saradnje u sferi kulture, sporta i obrazovanja. Prvi konkretni poslovi će biti sklopljeni na dan potpisivanja sporazuma, a jedan od njih će biti iz oblasti agrara:

„Prilikom poslednje posete koju je učinio Republici Srpskoj predsednik Vlade Srbije, potpisan je i sporazum o isporuci 300 IMT-ovih traktora, pri čemu će nabavku tih traktora za seljake subvencionirati Vlada Republike Srpske i biti garant. Naša lizing organizacija ,Lipaks‘ je osnovala svoju firmu-kćerku u Bijeljini. Tako da su stvorene sve infrastrukturne osnove za mogućnost funkcionisanja i pružanja, odnosno prodaje mašina i opreme, pre svega namenjenje seljacima i ljudima u Republici Srpskoj, pod istim uslovima pod kojima te proizvode nabavljaju i naši farmeri.“

Nešto više o konkretnoj saradnji, prilikom gostovanja na Radioteleviziji Srbije, govorio je premijer Republike Srpske Milorad Dodik. „Ovde nije reč o predizbornim aktivnostima, već o nečemu drugom“, kaže Dodik:

„Mi želim oda otvorimo potencijalne Republike Srpske za privredu i privrednike odavde iz Srbije, da zajedno sa partnerima iz Srbije gradimo hidroelektrane, termoelektrane, male i velike hidrocentrale, da radimo na jednom projektu koji je evropski verifikovan, a to je projekat ,Evropa regija i prekogranične saradnje‘ koji daje garanciju, koji daje povjerenje, koji daje sigurnost. Dvadeset i šestog u Banjaluku dolazi jedna velika delegacija, na čelu sa predsjednikom i premijerom Srbije. Otvorićemo kancelarije Komercijalne banke, koja će sada poslovati u Republici Srpskoj. Do sada nijedna banka iz Srbije tu nije bila prisutna. Počinje da radi ,Dunav osiguranje‘, Tanjugov internacionalni pres centar. Radimo na tome da izjednačimo uslove za poslovanje kompanijama i firmama u Srbiji za kompanije iz Republike Srpske i obrnuto. Ja sam presretan što sam dio ovog projekta koji zajedno radimo, mislim da će on biti uspješan jer osjećam novu energiju ovdje u strukturama vlasti. A naš odnos prema tome pomalo već prelazi u neke oblike da ne kažem euforije što se toga tiče.“
XS
SM
MD
LG