Dostupni linkovi

Sve brutalniji slučajevi nasilja u porodici


„SOS, izvolite.“

„Molim vas, možete li da mi pomognete? Opet me je pretukao. Izleteo je iz kuće, doći će ponovo.“

„Prijavljuje da je muž tuče. Žena ima dvoje maloletne dece.“

„U redu, primljeno.“

Ružica Jelisavac, rukovodilac SOS centra i „Sigurne kuće“ u Užicu, kaže da su poslednjih godina u tom gradu i okolni zabeleženi monstruozni slučajevi porodičnog nasilja, koji su ukazali na ozbiljnost te pojave i opasnosti koju sa sobom donosi:

„Zabeleženi su tako drastični oblici nasilja da bi, verujte, svaki od njih bio dobra tema za neki horor film. Imali smo slučaj i pedofilije, imali smo slučaj da je otac podvodio svoju kćerku, a devojčica ima 12 godina, od njene osme godine je podvodio komšiji starom 70 i nešto godina. Imali smo primer pijanog oca koji je, da bi ucenio suprugu da mu ispuni neke njegove prohteve, bebu od par meseci stavio u rernu.“

Prema navodima psihologa Jece Nedeljković, saradnice beogradskog Savetovališta protiv nasilja u porodici, najčešće se radi o nasilju nad ženama, što je posledica nejednakosti polova i patrijarhalnog načina porodičnog života, ali i svega onoga što se dešavalo na prostorima bivše Jugoslavije u poslednjoj deceniji prošlog veka:

„Ratovi i sve to što se dešavalo, samo su pojačali odnosno dali drugačije manifestacije. Znači, bilo je mnogo oružja u svim ovim republikama bivše Jugoslavije, u Srbiji naročito, tako da onaj ko je bio nasilan, bilo mu je dostupno oružje, pa je pretio i oružjem. Osim što je pretio, često je i koristio oružje.“

Vera Ratković, socijalni radnik u Centru za socijalni rad u Leskovcu smatra da nasilje u porodici ima i jaku socijalno-ekonomsku dimenziju, koja često uzrokuje brutalne obračune unutar porodica:

„Motivi su mnogi. I ono što se dešavalo na prostorima bivše Jugoslavije, ekonomska kriza u društvu, velika nezaposlenost, prag tolerancije se kod ljudi jako snizio, tako da vrlo često verbalni sukobi eskaliraju u teške fizičke sukobe i sve češće dolazi do nasilja u porodici.“

Sociolog Gordana Mitić, aktivistkinja kragujevačkog „Alternativnog kruga“, kaže za naš program da je nasilje u porodici podjednako zastupljeno u svim društvenim slojevima, uz ocenu da mnoge žrtve i nasilnici, iz različitih razloga prikrivaju takve događaje, što dodatno komplikuje rešavanje problema pre nego što nastupe tragične posledice:

„Što se tiče porodičnog nasilja, ono je prisutno u svim porodicama i u svim kategorijama stanovništva. I kod onih koji su vrlo socijalno funkcionalni, kada je reč o zlostavljačima, vrlo poštovani u društvu, u svojim socijalnim sredinama, i najčešće se ne zna da oni u svojim porodicama nekog zlostavljaju nekog ili veći broj članova porodice. Tako da je to jedan problem koji je vrlo skriven. Nasilnici su vrlo skriveni, vrlo prikrivaju tu svoju aktivnost van porodice, a s druge strane žrtva je često, zbog nedostatka samopoštovanja, stida koji oseća, nespremna da to uvek drugima prizna i da potraži pomoć.“
XS
SM
MD
LG