Dostupni linkovi

Ukidanje imuniteta Glavašu podijelilo javnost


Ankica BARIBR MLADINOVIC, Enis ZEBIC

Ankica BARBIR MLADINOVIĆ



Hrvatsko Državno odvjetništvo ne bi krenulo u postupak protiv HDZ-ovog disidenta i dugogodišnjeg najmoćnijeg političara u Slavoniji, Branimira Glavaša, da nema čvrste dokaze o događanjima i stradanjima srpskih civila u ratnom Osijeku 1991. godine, ističe SDP-ova saborska zastupnica, Ingrid Anticević - Marinović, ali istodobno postavlja i pitanje:

„Da li bi se ovo dogodilo da je gospodin Glavaš i dalje član HDZ-a? Da ovo pitanje postavite i najširom stručnoj javnosti, mislim da bi vam oni jednoznačno odgovorili da se to ne bi dogodilo.“

Predsjednik hrvatskog Helsinškog odbora, doktor Žarko Puhovski:

„Što god bilo da bilo, to se moralo dogoditi već ranije, ali bolje ikad nego nikad.“

S Domovinskog rata moramo skinuti hipoteku nekih nasilnih pojedinaca koji su, možda, i uz znanje najvišeg državnog vrha počinili zločine. Ovo je kraj petnaestogodišnje šutnje u kojoj smo svi sve znali što se događa, a pravili se „toše“, rekao je IDS-ov saborski zastupnik, Damir Kajin:

„Do sada smo od svega toga bježali, ali polako dolazimo pred zid. Zato kažem da je riječ o prepuštenom procesu, po mom sudu, od strane Haškog suda, koji se na neki način pretvara u proces, ili suđenje, našoj šutnji iz 1991. i 1992. godine, kada je trebalo o nekim stvarima progovoriti jer bi bile, možda, drugačije, a neke pojedince se danas ne bi teretilo.“

Iza Branimira Glavaša stali su jučer u Saboru jedino Pravaši i zastupnici njegove novoosnovane stranke Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje. Oni pak tvrde da je riječ isključivo o montiranom
političkom procesu, koji je, prema riječima Vladimira Šišljagića, pokrenut iz najviše razine državne vlasti i vrha vladajuće stranke:

„Najuže rukovodstvo HDZ-a imalo je i vršilo pritisak na MUP i Državno odvjetništvo koji su proveli dirigiranu istragu, a sve usmjereno ka jednome cilju, da se provede odluka koja je u travnju ili svibnju u vrhu stranke donesena, da je gospodin Glavaš kriv i da treba biti osuđen za nešto što sasvim sigurno nije počinio.“

Predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava, Zoran Pusić, slaže se da je politika umiješala svoju moć, ali prije svega na višegodišnjoj Glavaševoj zaštiti:

„U tome je sudjelovala snažna politika koja je štitila Glavaša sve ove godine, da se takav proces protiv njega ne pokrene. Kada je on došao u sukob sa vladajućom politikom u Hrvatskoj, onda je bilo moguće pokrenuti proces. “

Doktor Žarko Puhovski:

„Po mom sudu, politički element je toliko važan što se ljudi nisu mogli odvažiti svjedočiti dok je postojao razlog za vjerovanje da je Glavaš miljenik vlasti. Oni su se ohrabrili svjedočiti upravo onda kada se pokazalo da je Glavaš izgubio političku podršku. Zbog toga je to politički proces, a ne zbog drugih razloga.“

Damir Kajin - Hrvatsko pravosuđe nije neovisno, ali korača tim putem:

„Mislim da ovaj slučaj otvara i neke druge slične slučajeve kao što je Pakračka poljana. U slučaju Lora slijede nadopune i pripremaju se nove optužnice. Otvori će se, vjerojatno, i slučaj Sisak.“

Nakon skidanja zastupničkog imuniteta čeka se potez Državnog odvjetništva i eventualni zahtjev za Glavaševim pritvorom. Odvjetnik Goran Mikuličić smatra besmislenim tumačenja prema kojima bi Sabor i o tome morao ponovo glasati:

„U onom trenutku kada je osoba lišena zastupničkog imuniteta ona je po svom statusu jednaka svim građanima na koje se odnosi Zakon o kaznenom postupku i kazneni zakoni. Ne vidim nikakvog razloga zbog čega bi se, u slučaju eventualnog zahtijeva za pritvor, o tom ponovno trebalo odlučivati u Saboru.“

* * * * *

Donedavni neprikosnoveni vladar Slavonije Branimir Glavaš neuspješno je okončao svoju posljednju bitku. Sabor je u srijedu uvečer odlučio usvojiti prijedlog Mandatno-imunitetnog povjerenstva da se Glavašu skine zastupnički imunitet, jer ga Državno odvjetništvo tereti za ratne zločine protiv srpskih civila u Osijeku 1991. godine.

Nakon pet sati rasprave, za skidanje imuniteta glasovalo je 82 zastupnika, među kojima su bili Glavaševi kolege iz Kluba HDSSB-a Ivan Drmić i Vladimir Šišljagić. Suzdržan je bio Zlatko Kramarić iz HSLS-a, a protiv su glasovali zastupnici HSP-a.

Glavaš je u ovraćanju Saboru ustvrdio kako su neki tada ubijeni Srbi bili snajperisti, za druge zločine iz tog vremena odgovara njegov tadašnji nadređeni (Vladimir Šeks). Sve su optužbe na njegov račun, ponovio je, montirani politički proces zbog njegova razlaza s HDZ-om:

„Ovaj politički proces vodi samo u jednom smjeru – sve nerazjašnjenje zločine prikačiti Glavašu. Dokažite mu makar jedan, a ostalo će mu po prirodi stvari biti na grbači.“

Danas je u Saboru, inače, najviše bijesa zastupnika centra i desnice izazvala gorka usporedba zastupnika Istarskog demokratskog sabora Damira Kajina:

„Ovaj proces je na neki način i ,proces‘ našoj petnaestogodišnjoj šutnji, jer smo sve znali ili smo puno toga znali, a – rekao bi premijer – petnaest godina smo se pravili Tošama.“

Čak 14 ispravaka netočnih navoda izazvale su Kajinove tvrdnje da je Glavašev slučaj glavna haška tužiteljica Carla Del Ponte prepustila hrvatskom pravosuđu. Glavaš je kazao kako to nije točno, te da se 'to samo povremeno izvlačilo iz ladice, kada je trebalo disciplinirati Glavaša':

"Sad, kad sam se našao u ovoj situaciji, između ovoga suda i Haaga, spreman sam odabrati Haag."

Iako je većina klubova podržala ukidanje imuniteta, kako bi se do kraja raščistila odgovornost za ubojstva osječkih Srba 1991., upozorili su i na činjenicu da se s istragom čekalo 15 godina, te da je ona pokrenuta tek kad je Glavaš izašao iz HDZ-a.
XS
SM
MD
LG