Dostupni linkovi

Bez dogovora o jedinstvenoj policiji


Rok koji Direkcija ima za završetak svog posla je kraj septembra. Posljednjih dana politički lideri iz Republike Srpske i prije završenog posla upozoravaju da neće prihvatiti bilo kakva rješenja koja bi u Direkciji bila usvojena jednostrano.

U Narodnoj skupštini Republike Srpske 10. i 11. maja biće održana i rasprava o toku reforme policije. Raspravu je inicirao skupštinski odbor za odbranu i bezbjednost, koji je iznio stav da treba preispitati rad Direkcije i propuste koji se dešavaju u policijskoj reformi. Predsjednik odbora Velimir Sakan:

„Prvo, formiranje Direkcije od Savjeta ministara je bilo u suprotnosti sa stavovima iz sporazuma koji je usvojen u Narodnoj skupštini - i način odlučivanja koji je predviđen tom odlukom ne predviđa konsenzus, što je, naravno, osnovni uslov da taj proces i uspije u daljoj parlamentarnoj proceduri.“

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik kazao je kako u Republici Srpskoj postoje čvrsti stavovi kojima se apsolutno prihvataju tri evropska principa reforme, ali uz opstanak entitetskih policijskih struktura:

„I da RS nema nikakvih problema vezano za potrebu donošenja jednog zakona na nivou BiH koji će urediti sva policijska pitanja, da nema, dakle, problema ni da se u okviru budžeta BiH izvrši planiranje i kontrola utroška sredstava za policiju, da bi organizacija trebala da prati unutrašnje uređenje BiH, a to znači da se zadrži organizaciona struktura integrisana u policijsku strukturu BiH koja se zove policija RS-a.“

U Stranci demokratske akcije smatraju da politički lideri Republike Srpske vrše opstrukciju rada Direkcije za reformu policije. Predsjednik Kluba SDA u Narodnoj skupštini Tarik Sadović kaže kako su u stranci nezadovoljni i najavom nove rasprave o toku reforme policije u parlamentu Republike Srpske:

„Zvaničnici RS-a nastoje tumačiti evropske principe onako kako njima odgovara. Evropski principi su jasni – jedinstvena policijska struktura na državnom nivou, budžet i zakonodavne ovlasti na državnom nivou, policija, dakle, bez neprimjerenog političkog utjecaja. I ono što je ključno pitanje jesu lokalne policijske regije koje nisu omeđene entitetskim granicama.“

Predsjednik Partije demokratskog progresa Mladen Ivanić mišljenja je da Direkcija za reformu policije zbog velikih političkih razlika nije u stanju sama da iznađe rješenje. Za Ivanića je u ovom momentu jedina logična opcija da politički lideri sjednu za sto i dogovore okvir djelovanja Direkcije:

„Praksa po kojoj bi Direkcija, tobože, trebalo da napravi neko tehničko rješenje koje neće dobiti konsenzus nego će biti preglasano i da onda to kao političari provedu pokazala je da je nemoguće tako nešto uraditi i to sigurno važi i za vrijeme koje dolazi. Nemoguće je provesti nametnutu reformu policije.“

Poslanik iz reda hrvatskog naroda u Predstavničkom domu Parlamenta BiH Filip Andrić:

„Mislim da to treba odraditi kako je potpisano u sporazumu i sukladno sporazumu da treba postupiti. Policija mora imati svoju organizacijsku strukturu na razini BiH, odnosno mora imati jasnu vertikalu.“

Šefica delegacije Evropskog parlamenta Doris Pak ponovila je u Banjoj Luci kako je reforma policije jedan od bitnih uslova za priključivanje Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji. Osvrćući se na posljednja dešavanja oko toka policijske reforme, Doris Pak je kazala da su prepreke u dogovorima o njenom sprovođenju ipak manje nego što se na prvi pogled to čini.
XS
SM
MD
LG