Dostupni linkovi

Srbi optužuju šefa UNMIK-a


Dušan Proroković, predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije, rekao je za naš program da je izjava šefa UNMIK-a Sorena Jesena Petersena – da Beograd radi protiv povratka raseljenih na Kosovo, nema realno utemeljenje i takvu ocenu okarakterisao kao marketinški stav koji je međunarodni administrator smišljeno plasirao pred buduće pregovore o decentralizaciji:

„Ovo nije prvi put da gospodin Petersen nastupa sa jednim takvim subjektivnim stavom. Ukoliko želi aktivno da učestvuje, kako on kao šef Kancelarije UNMIK-a, tako i kosovska Vlada, u procesu povratka interno raseljenog srpskog stanovništva, evo samo da pretočimo u stvarnost ono što je definisano dokumentom Čović-Hakerup, a što je zbog opstrukcije kosovskih institucija i neažurnosti UNMIK-a mrtvo slovo na papiru već tri godine. Mislim da Beograd ne može da ima ni drugačiji predlog, niti neki drugačiji zahtev.“

Proroković kaže da bi se primenom tog sporazuma aktivnije krenulo u proces povratka:

„Nama nije u interesu da se vrši opstrukcija, niti da ljudi sede po kolektivnim centrima. Mi želimo da ih vratimo i da uložimo novac u održiv razvoj.“

Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose, izjavio je za naš program da optužbe Sorena Jesena Petersena govore da je šef UNMIK-a u velikim problemima jer je, kako je rekao, od dolaska na funkciju malo toga uradio, a naročito kada je u pitanju povratak raseljenih:

„Ne treba zaboraviti da je, zapravo, u posljednjih godinu dana izabrao jednu potpuno pogrešnu strategiju – da on bude portparol nezavisnosti, i on brani svaku vladu na Kosovu. Mislim da on ovde pokušava samo da nabavi jedan novi argument u inače vrlo žestokoj kampanji koju deo međunarodne zajednice vodi protiv srpskog pregovaračkog tima i Srbije. Cilj je vrlo jasan – diskreditovati Beograd kao predstavnika srpske zajednice i pokušati nametnuti druge pregovarače.“

Ranko Đinović iz Zajednice prognanih Srba sa Kosova i Metohije smatra da su izjave Sorena Jesena Petersena besmislene jer su, po njegovom mišljenju, UNMIK i kosovska Vlada trebalo da učine mnogo više kada je u pitanju povratak:

„Ne znam šta je motivisalo, osim vešto izlobiranog pravca, gospodina Petersena da dá takvu izjavu, koju situacija na prostoru Kosova i Metohije demantuje. Evo nas u trećem milenijumu pred sledećom slikom: preostali Srbi na Kosovu i Metohiji žive u malim logorima – svako ko želi može u to da se uveri ako dođe u Orahovac, Veliku Hoču, Goraždevac ili bilo koje manje mesto širom Kosova i Metohije – a prognani Srbi su još od 1999. godine u još manjim logorima u preostalom delu Srbije.“

Ranko Đinović je rekao da je činjenica da povratak Srba na Kosovo ide veoma sporo i zaključio:

„Ako bi se ovim tempom Srbi vraćali na Kosovo i Metohiju, trebalo bi nam nekoliko hiljada godina da se 250.000 Srba vrati svojim kućama. Jedino se kao dinosaurusi možemo vratiti na Kosovo.“
XS
SM
MD
LG