Dostupni linkovi

Odgođeni pregovori o viznom režimu


Mada srpski zvaničnici poslednjih dana uveravaju javnost da se pregovori o pridruživanju i stabilizaciji sa Evropskom unijom nastavljaju uobičajenim tokom, iz kancelarije Delegacije Evropske komisije u SiCG smo dobili potvrdu da će iz razgovora, koji počinju 5. aprila, biti izostavljena glava VII koja se odnosi na neka važne segmente. Među njima su pre svega pitanja viza, azila i ilegalne emigracije. Taj deo pregovora, kako za naš program kaže šef Kancelarije za pridruživanje EU Vlade Srbije Tanja Miščević, održaće se tek tokom meseca maja:

„Ono što su, u toku pregovora, oko pitanja koje se odnosi vize, azil, readmisiju i slično, trebali da donesu, a nadam se da će uskoro i doneti, to je zapravo dogovor o budućoj saradnji koja će imati svoje posledice upravo na ta pitanja. Naime, odredbama koje sadrži ova glava VII ili poglavlje VII, uspostavlja se bliska saradnja u domenu pravosuđa i unutrašnjih poslova ugovornih strana, dakle Evropske unije s jedne strane i državne zajednice i njenih država članica s druge, i to onda predstavlja osnovu za unapređivanje i za buduće olakšavanje viznog režima. To znači da se ovom glavom nikako, ni u jednom momentu, nije moglo dogoditi i dogovoriti olakšavanje viznog režima, jer to nije bio predmet ovih pregovora.“

Bez obzira što bi ovaj korak pregovora tek omogućio da u budućnosti dođe do liberalizacije viznog režima između Evropske unije i Srbije, Rajko Božić iz organizacije Građanski pakt za jugoistočnu Evropu, skreće pažnju i na preostale obaveze Srbije prema Evropskoj uniji:

„Naravno da je svaki dan dragocen i da je svaki dan u kojem ostajemo u istom viznom režimu izgubljen. Međutim, ono što mislim da je opasnije od toga što su pregovori pomereni za mesec dana, to je ono s čime mi idemo u te pregovore. Pitanje je koliko smo ispunili onoga što se traži u uredbi 539 Evropskog saveta.“

Pregovori o readmisiji, odnosno vraćanju i prihvatanju lica koja ne ispunjavaju uslove za ulazak ili boravak na teritoriji zemalja Evropske unije, prolongirani su između ostalog i zato što Srbija i Crna Gora nije potpisala odgovarajuće sporazume sa Francuskom, Norveškom i Češkom. Sekretar Ministarstva za ljudska i manjinska prava Zoran Martinović se nada da će uskoro biti usvojen zakon o azilu, što je još jedan preduslov za dalje pregovore o pridruživanju Evropskoj uniji:

„Pratimo i primenu zaključenih sporazuma o readmisiji i u njihovom sprovođenju nisu uočeni nikakvi problemi. Na nivou državne zajednice je usvojen okvirni zakon o azilu, obe države članice su već pripremile nacrte svojih zakona, međutim ni u jednoj, ni u drugoj državi članici do sada nisu ušli u skupštinsku proceduru.“

No sve ono što Srbija radi na tehničkom planu, biće dovedeno u pitanje ukoliko se ne ispune obećanja srpskog premijera Vojislava Koštunice – da će bez odlaganja uhapsiti haškog begunca Ratka Mladića. Šef Kancelarije za pridruživanje EU Vlade Srbije Tanja Miščević:

„Mi smo ovu rundu zvaničnih pregovora dobili ne zato što je Komisija promenila stav prema Srbiji i Crnoj Gori, već zato što je dobila čvrsta uveravanja od strane pre svega srpske Vlade da će se saradnja s Haškim tribunalom u vrlo skoro vreme u potpunosti i ostvariti. Pružili su nam mogućnost da krenemo u ovu zvaničnu rundu pregovora, ali, ipak, što je razumljivo, to nije moglo biti u potpunosti pokriveno sa svim onim pitanjima koja su bila predviđena za ovu rundu, jer će se i u odnosu na to pitanje ocena doneti do kraja aprila ove godine.“
XS
SM
MD
LG