Dostupni linkovi

Uzbuna zbog odluke Ustavnog suda


Članovi Zakona o upotrebi zastave, grba i himne RS-a u kojima stoji da se njima „predstavlja državnost RS“, te da se pojedini simboli upotrebljavaju u „skladu s moralnim normama srpskog naroda“ ukinuti su odlukom Ustavnog suda BiH. Također, neustavnim su proglašena i dva člana o grbu i zastavi Federaciji BiH jer se kose sa međunarodnom konvencijom o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije. Podnosilac zahtjeva za ocjenu ustavnosti ovih zakona, predsjedavajući Predsjedništva BiH Sulejman Tihić zadovoljan je sudskom odlukom koja, kaže, treba osigurati ravnopravnost svih naroda u BiH:

„Do sada su Bošnjaci i Hrvati bili diskriminirani u RS, a Srbi u Federaciji. Ova odluka, odnosno presuda Ustavnog suda, nije usmjerena protiv bilo kojeg naroda. Ona želi da osigura punu ravnopravnost svih naroda na cijeloj teritoriji BiH.“

U obrazloženju odluke Ustavnog suda BiH kojom pojedine članove entitetskih zakona o obilježjima proglašava neustavnim, stoji da je pravo bošnjačkog i hrvatskog naroda u Federaciji BiH, odnosno srpskog naroda u RS, očuvati tradiciju i identitet kroz zakonodavne mehanizme, no jednako se pravo mora dati Srbima u Federaciji i Bošnjacima i Hrvatima u RS. Član tima zastupnika RS pred Ustavnim sudom BiH Rajko Kuzmanović zahtjev za ukidanjem obilježja smatra štetnim:

„On vodi ka nulifikaciji i brisanju identiteta srpskog, pa i hrvatskog naroda, s obzirom da se traži i ukidanje zastave šahovnice i ostalog.“

Inače, odluka Ustavnog suda BiH u RS-u dočekana je sa negodovanjem. Predsjednik RS Dragan Čavić smatra kako će ona imati težak politički karakter, te da će je narod doživjeti kao atak na RS, što bi moglo radikalizirati stanje:

„Mnoga teška pitanja koja dolaze na dnevni red u regionu će podići jednu opštu međunacionalnu tenziju u BiH.“

Predsjednik Vlade RS-a Milorad Dodik:

„Ja sam na ivici toga da potpuno proglasim nelegalnom ovakvu odluku Ustavnog suda, bez obzira na sve posljedice i bez obzira na sve velike priče o demokratiji. Ovo nema ni 'd' od demokratije.“

Moguće zaoštravanje stanja u RS-u Tihić tumači kao političke prijetnje koje nemaju uporišta:

„Zašto radikalizovati stanje ako smo odlukom Ustavnog suda dobili da Srbi budu ravnopravni i u Federaciji? Kakva je to radikalizacija? Ne mogu Srbi biti ravnopravni samo tamo gdje su većima. Upravo i jeste vrijednost da oni budu ravnopravni tamo gdje nisu većina, kao i Hrvati, kao i Bošnjaci.“

Lider Partije demokratskog progresa i ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić razočaran je odlukom, koju je, smatra, trebalo razmotriti na nivou svih partija u RS-u:

„Puko, tiho, jednostavno prihvatanje ovakvog rješenja će, uvjeren sam, dovesti do toga da će sljedeći put biti upitan i naziv RS, a nakon toga i sve što bude nosilo taj prefiks.“

Zvaničan stav najviših čelnika RS-a u povodu odluke Ustavnog suda BiH očekuje se sutra, nakon najavljenog sastanka predsjednika RS-a, predsjednika Narodne skupštine i predsjednika vlade ovog entiteta.
XS
SM
MD
LG