Dostupni linkovi

BiH deveti put osvojila titulu prvaka Evrope u sjedećoj odbojci

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci deveti put je osvojila titulu prvaka Evrope.

U finalnom meču u njemačkom Warendorfu izabranici Mirze Hrustemovića savladali su domaću reprezentaciju sa 3:0 u setovima (25:22, 25:19, 25:23) i na taj način potvrdili da su apsolutni vladari Starog kontinenta.

BiH zlatni momci su demonstrirali silu na turniru ne izgubivši niti jednog seta, Nijemci su samo uspjeli preći 20 poena u bilo kojem setu, što je rijetko viđen rezultat.

Reprezentacija BiH je do finala sa maksimalnih 3:0 pobijedila Mađarsku, Holandiju, Srbiju, Poljsku i Ukrajinu.

Zlato su osvojili: Sabahudin Delalić, Dževad Hamzić, Asim Medić, Safet Alibašić, Beniz Kadrić, Ermin Jusufović, Muhamed Kapetanović, Nizam Čančar, Ismet Godinjak, Adnan Manko, Mirzet Duran i Adnan Kešmer.

Ovoj reprezentaciji je to 19. medalja na velikim takmičenjima.

Pored devet zlata sa evropskih prvenstava BIh ima i bronzu, na svjetskim prvenstvima učinak je tri zlata, srebro i bronza, a na paraolimpijadama po dva zlata i srebra.