Dostupni linkovi

Zašto po glavi, druže plavi


Zašto po glavi gospon plavi
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:06:01 0:00

Zašto po glavi gospon plavi

Prije skoro mjesec dana Human Rights Watch (HRW) je upozorio da vlasti u Bosni i Hercegovini trebaju hitno istražiti slučajeve prekomjerne upotrebe sile od strane policije nad demonstrantima na ulicama i u pritvoru u Tuzli i Sarajevu. Na ovo se upozorenje, makar do sada, niko ni osvrnuo nije. Tek roditelji djece koji tragaju za pravdom i pitaju se da li je policiji dozvoljeno da tuče, šamara i šikanira bilo koga u trenutku kada ga privede. Protiv komesara policije Kantona Sarajevo zbog svega je podnijeta krivična prijava, ali i o tome se šuti. Među pritvorenima tog 7. i 8. februara našli su se maloljetnici, koji danas, zbog pretrpljenog straha, idu psihologu. Hapšeni su, kako tvrde, i prije nego što je počelo paljenje zgrade Vlade Kantona Sarajevo (KS). Privođeni su i maltretirani i oni koji nisu ni bili na demonstracijama. Ovo je samo dio njihovih priča.

Sedamnaestogodišnji Alem Muslić pritvoren je 7. februara, nakon demonstracija u Sarajevu. U pritvoru je bez znanja i prisustva roditelja proveo 24 sata. Tvrdi da su ga tokom ispitivanja policajci udarali i vrijeđali:

„Odveli su nas u MUP KS. Njih 10 specijalaca je mene udaralo samoga. Govorili su: ’Ako odeš dokoru, reci da si pao niz stepenice. Ako kažeš da smo te mi udarali, neće se dobro završiti. Udaraćemo te gdje god te vidimo.’ Slomljena su mi dva rebra, peto i šesto, donji dio kičme mi je poremećena, vratna kičma - tri pršljena su iskočila. Sada idem na fizikalne terapije, ali se još nisam oporavio.“

Alemova mama, Asima Kopić, cijeli dan nije znala šta joj je sa sinom. Na mobilni telefon se nije javljao. Kasnije će saznati da su mu ga u policijskoj stanici oduzeli i nisu dozvolili da se javi roditeljima. Dan kasnije zvali su je iz sarajevske policije da je obavijeste da joj je tokom demonstracija sin priveden:

„Ja sam otrčala bez duše. Mi smo sve istraživali - i bolnice, CUM zvala, da mu se nije šta desilo. Kad smo tamo došli, u mene u djeteta faca iskrenuta. On je samo oborio glavu, crven u licu, faca mu jednostavno iskrenuta - nije više ono dijete.“

Alem je jedan od nekoliko maloljetnika koji su 7. februara, ali i dan kasnije privođeni u MUP Kantona Sarajevo. Svoje priče oni su ispričali organizaciji za zaštitu ljudskih prava HRW. Jednog petnaestogodišnjeg dječaka iz kuće su odveli kasno u noć, takođe bez roditelja, nakon što je na svojoj facebook stranici objavio fotografiju sa demonstracija:

„Kada sam jednom prilikom krenuo do wc-a, jedan specijalac u crnoj uniformi me uhvatio za gušu i udario glavom o ormar.“

Hasna Ljubović, koja se godinama bavi zaštitom ljudskih prava, kontaktirala je i sa istražiteljima HRW. Evo šta kaže o izvještaju:

Dakle, taj dječak je rekao predstavnicima organizacije HRW da je policija usred noći došla u njegovu kuću u Sarajevu i odvela ga nakon što je na facebooku postavio svoju sliku sa pločicama, sa natpisima zgrade Vlade KS, koje je nakon paljevine pokupio sa ulice tokom protesta. On je istraživačima organizacije HRW rekao da su ga šamarali, da je bio primoran gledati kako tuku druge u istoj prostoriji. Bio je u pritvoru skoro 50 sati, a da nije mogao kontaktirati roditelje, iako su vlasti znale koliko mu je godina.“

Glasnogovornik Kantona Sarajevo Irfan Nefić jasno kaže na koji način se mogu u policiji ispitivati maloljetnici:

„Kada su maloljetnici izvršioci, odnosno kada postoji osnova sumnje da su izvršioci krivičnih djela i kada se s njima radi u prostorijama MUP-a, odnosno u policijskim protorijama, potrebno je da prilikom ispitivanja bude prisutan ili roditelj ili socijalni radnik.“

Advokat Nedžla Šehić, branilac nekolicine maloljetnika koji su privedeni i zadržani u pritvoru 7. i 8. februara, upozorava koji su sve zakonski propisi prekršeni:

„Prekršen je Zakon o krivičnom postupku jer je došlo do zloupotrebe ovlasti i do uzimanja izjava na način kako to zakonom nije dozvoljeno, zatim su prekršena pravila koja poštuju pripadnici MUP-a kada se radi o privođenju i ispitivanju osumnjičenih osoba.“

Policija u Sarajevu upoznata je sa izvještajem HRW. Od ove su organizacije tražili još podataka jer su, kako kaže glasnogovornik MUP-a Irfan Nefić, u izvještaju navedeni pseudonimi:

„Mi možemo reći da smo do sada imali prijave od dvije osobe, dvoje građana, koji su prijavili policijske službenike da su prema njima navodno nezakonito upotrijebili silu. Naši policijski službenici su u tom momentu djelovali u skladu sa zakonom, a ove prijave su proslijeđene Jedinici za profesionalne standarde, koja je s istim upoznala Ured za pritužbe javnosti, koji je skupštinsko tijelo, i nakon toga se provodi istraga, što je uobičajeno u ovakvim slučajevima.“

Human Rights Watch je obavio razgovore sa žrtvama i dokumentovao 19 slučajeva prekomjerne upotrebe sile od strane policije nad demonstrantnima, posmatračima i novinarima na ulicama tokom demonstracija, kao i nad demonstrantima u pritvoru. Još jednom Hasna Ljubović:

„Izvjšetaj HRW govori o prekomjernoj upotrebi sile, pogotovo zato što se radilo o licima koja su maloljetna, koja su nasumice hvatana po ulici, koja su terorisana i koja su u policijskim stanicama, osim fizički, i psihički zlostavljana i maltretirana. Danas ta lica, pogotovo ova maloljetna, imaju posljedice.“
XS
SM
MD
LG